Miller Trailblazer 325 EFI Welder/Generator w/ GFCI & Excel Power (WIC)
$7,548.00
In Stock
Miller Trailblazer 325 EFI (WIC) features Excel Power and GFCI protection for enhanced safety and fuel savings on professional job sites. Engineered for 100% duty cycle reliability.
- Wireless Interface Control (WIC) allows full remote parameter adjustment at the weld
- Excel Power provides efficient tool power at engine idle to minimize site noise
- Brand New 325A unit includes GFCI receptacles and Miller 3-Year Warranty
In Stock
Description
Miller Trailblazer 325 Efi Welder/Generator W/Gfci Excel Power Wic 907798003 Specs
- Brand: Miller
- Model: Trailblazer 325 EFI with Excel Power and GFCI (WIC)
- MPN: 907798003
- Processes: Stick (SMAW), MIG (GMAW), Flux-Cored (FCAW), DC TIG (GTAW)
- Engine: Kohler CH750 EFI, Twin-Cylinder, Gasoline, 23 HP
- Rated Welding Output: 325A @ 25V, 100% Duty Cycle
- Welding Output Range: 20 – 325 Amps
- Auxiliary Power: 12,000W Peak, 10,500W Continuous
- Excel Power: 2400W Continuous Pure Sine Wave (Clean Power at Low Speed)
- Outlets: GFCI-Protected 120V Duplex Receptacles
- Fuel Tank: 12 gallons (45.4 liters)
- Run Time: Up to 24 hours at idle with Excel Power
- Noise Level: 70.5 dB at 23 ft (Idle)
- Cooling System: Air-Cooled
- Start Type: Electric Start
- Weight: 498 lbs (226 kg)
- Dimensions: 40.5 in L × 20 in W × 32.75 in H
- GTIN: 715959676989
- Google Product Category: 2920 (Welding Machines)
- Warranty: 3-Year Miller True Blue Warranty
Miller Trailblazer 325 EFI Welder/Generator w/ GFCI & Excel Power (WIC) Technical Specifications
| Brand | Miller |
|---|---|
| Full Model Name/SKU | Trailblazer 325 EFI w/ GFCI, Excel & WIC (907798003) |
| Country of Origin | USA |
| Welding Process | Stick (SMAW), TIG (GTAW), MIG (GMAW), Flux-Cored (FCAW) |
| Inverter/Transformer Technology | ITW Inverter Technology |
| Input Voltage | N/A (Engine Driven) |
| Output Current Range | 10 – 325 A |
| Duty Cycle | 100% @ 325 A |
| Open Circuit Voltage (OCV) | 75 VDC |
| Rated Input Capacity | 12,000 Watts (Peak) / 10,500 Watts (Continuous) |
| Power Factor & Efficiency | Maximum EFI Fuel Economy |
| Wire Feed Speed Range | N/A |
| Protection Class | IP23 |
| Insulation Class | Class F |
| Cooling System | Air-Cooled (Kohler ECH730 EFI) |
| Dimensions | 711 x 508 x 1029 mm |
| Net Weight | 209 kg |
| Smart Features | WIC (Wireless Interface Control), Full GFCI Protection, Excel Power, Auto-Speed |
| Standard Compliance | CSA, OSHA Compliant |
| Primary Application | Government Contracts, Institutional Maintenance, Field Fabrication |
You must be logged in to post a review.












Reviews
There are no reviews yet.