Miller Trailblazer 325 Kubota Diesel w/ Excel Power, GFCI, & ArcReach
$11,208.00
In Stock
Miller Trailblazer 325 Kubota Diesel features Excel Power, GFCI, and ArcReach for the ultimate in field efficiency and safety. Engineered for the most demanding welding projects.
- Excel Power provides tool power at engine idle to significantly reduce fuel costs
- ArcReach technology allows for remote voltage control directly at the wire feeder
- Brand New 325A diesel unit includes GFCI protection and 3-Year Warranty
In Stock
Description
Miller Trailblazer 325 Kubota Diesel W/Excel Power Gfci And Arcreach 907799002
- Brand: Miller
- Model: Trailblazer 325 Diesel w/ Excel Power & ArcReach
- MPN: 907799002
- Engine: Kubota D722, 3-Cylinder Diesel, Tier 4 Final
- Engine Power: 24.7 HP @ 3,600 RPM
- Fuel Type: Diesel
- Fuel Tank Capacity: 12 gallons (45.4 liters)
- Welding Output: 325 Amps Max, DC Only
- Duty Cycle: 100% at 300 Amps
- Welding Processes: Stick (SMAW), TIG (GTAW), MIG (GMAW), Flux-Cored (FCAW), Air Carbon Arc Gouging (up to 3/16″)
- ArcReach Technology: Yes – remote parameter control at the weld joint
- Excel Power: Yes – 2,400 watts of pure 120V/60Hz power at idle
- Generator Output: 10,500 watts peak, 9,500 watts continuous (120/240V)
- Auto-Speed Technology: Yes – adjusts engine speed to demand
- Receptacles: GFCI-protected duplex 120V
- Noise Level: 65.5 dB at idle, 73.5 dB under load @ 23 ft
- Dimensions: 42.6 in L × 20 in W × 32.4 in H
- Weight: Approx. 540 lbs (245 kg)
- GTIN: 715959697072
- Google Product Category: 2920 (Welding Machines)
- Warranty: 3-Year Miller True Blue Warranty
Miller Trailblazer 325 Kubota Diesel w/ Excel Power, GFCI, & ArcReach Technical Specifications
| Brand | Miller |
|---|---|
| Full Model Name/SKU | Trailblazer 325 Kubota Diesel w/ Excel & GFCI (907799002) |
| Country of Origin | USA |
| Welding Process | Stick (SMAW), TIG (GTAW), MIG (GMAW), Flux-Cored (FCAW) |
| Inverter/Transformer Technology | ITW Inverter Technology |
| Input Voltage | N/A (Engine Driven) |
| Output Current Range | 10 – 325 A |
| Duty Cycle | 100% @ 325 A |
| Open Circuit Voltage (OCV) | 75 VDC |
| Rated Input Capacity | 12,000 Watts (Peak) / 10,500 Watts (Continuous) |
| Power Factor & Efficiency | Excel Power Idle Efficiency |
| Wire Feed Speed Range | N/A |
| Protection Class | IP23 |
| Insulation Class | Class F |
| Cooling System | Liquid-Cooled (Kubota D902) |
| Dimensions | 711 x 508 x 1151 mm |
| Net Weight | 281 kg |
| Smart Features | ArcReach Technology, Excel Power (Auxiliary at 2400 RPM), Full GFCI |
| Standard Compliance | CSA, OSHA Compliant |
| Primary Application | High-Tolerance Infrastructure, Government Maintenance, Energy Sector |
You must be logged in to post a review.






Reviews
There are no reviews yet.