Miller Trailblazer 325 Kubota Diesel Welder/Generator w/ ArcReach
$10,710.00
In Stock
Miller Trailblazer 325 Kubota Diesel ArcReach provides remote control at the weld joint to maximize productivity and site safety. Engineered for professional-grade welding in the field.
- ArcReach technology allows for remote voltage control directly at the wire feeder
- Reliable Kubota diesel engine delivers consistent power for multi-process welding
- Brand New 325A unit features a rugged design and Miller 3-Year True Blue Warranty
In Stock
Description
Miller Trailblazer 325 Kubota Diesel Welder/Generator W/Arcreach 907799
- Brand: Miller
- Model: Trailblazer 325 Diesel with ArcReach
- MPN: 907799
- Engine: Kubota D722, 3-Cylinder Diesel, Tier 4 Final
- Engine Power: 19.4 HP @ 3,600 RPM
- Fuel Type: Diesel
- Fuel Tank Capacity: 12 gallons (45.4 liters)
- Welding Output: 325 Amps @ 28V, 100% Duty Cycle
- Welding Processes: Stick, MIG, Flux-Cored, DC TIG
- ArcReach Technology: Yes – remote parameter control
- Auto-Speed Technology: Yes – adjusts engine RPM to load
- Generator Output: 10,500 Watts Continuous, 12,000 Watts Peak
- Generator Power Type: Clean, independent power (separate from weld) – ideal for sensitive tools
- Noise Level: 72.5 dB @ 23 ft (Load)
- Dimensions: 59.5 in L × 20 in W × 34.25 in H
- Weight: Approx. 600 lbs (272 kg)
- GTIN: 715959674022
- Google Product Category: 2920 (Welding Machines)
- Warranty: 3-Year Miller True Blue Warranty
Miller Trailblazer 325 Kubota Diesel Welder/Generator w/ ArcReach Technical Specifications
| Brand | Miller |
|---|---|
| Full Model Name/SKU | Trailblazer 325 Kubota Diesel w/ ArcReach (907799) |
| Country of Origin | USA |
| Welding Process | Stick (SMAW), TIG (GTAW), MIG (GMAW), Flux-Cored (FCAW), Air Carbon Arc Gouging |
| Inverter/Transformer Technology | ITW Inverter Technology (Three-Phase Rotating Field) |
| Input Voltage | N/A (Engine Driven) |
| Output Current Range | 10 – 325 A |
| Duty Cycle | 100% @ 325 A |
| Open Circuit Voltage (OCV) | 75 VDC |
| Rated Input Capacity | 12,000 Watts (Peak) / 10,500 Watts (Continuous) Auxiliary Power |
| Power Factor & Efficiency | Excel Power Technology (Optional) / High Efficiency Inverter |
| Wire Feed Speed Range | N/A (Compatible with ArcReach SuitCase Feeders) |
| Protection Class | IP23 |
| Insulation Class | Class F |
| Cooling System | Liquid-Cooled (Kubota D902) |
| Dimensions | 711 x 508 x 1151 mm |
| Net Weight | 281 kg |
| Smart Features | ArcReach Technology, Auto-Speed, Smart-Cor, Excel Power |
| Standard Compliance | CSA (US/Canada), EPA Tier 4 Final Compliant |
| Primary Application | Structural Steel, Fabrication, Maintenance/Repair, Infrastructure Projects |
You must be logged in to post a review.






Reviews
There are no reviews yet.