Lincoln K4341-1 Aspect 230 AC/DC TIG Welder Air Cooled One-Pak
$3,432.00
In Stock
Lincoln K4341-1 Aspect 230 is an AC/DC TIG welder Air-Cooled One-Pak. This unit offers industrial performance for precision aluminum and steel welding.
- Features advanced TIG controls like adjustable frequency and balance, perfect for thin-gauge aerospace and automotive work
- The Air-Cooled One-Pak provides a portable yet high-performance solution for mobile fabrication and site work
- Brand New One-Pak including TIG torch, foot pedal, and gas regulator with Lincoln’s warranty
In Stock
Description
Lincoln Aspect 230 Ac/Dc Tig Welder Air Cooled One-Pak K4341-1 Specs
- Brand: Lincoln Electric
- Model: Aspect 230 Air-Cooled One-Pak
- MPN: K4341-1
- Processes: AC/DC TIG (GTAW), Stick (SMAW)
- Input Voltage: 208–230V, Single Phase
- Output Range: 2 – 230 Amps
- Rated Output: 200A @ 40% Duty Cycle
- Technology: Inverter, AC Frequency Control, Pulse TIG, HF Arc Start, Auto-Downslope
- Control: Foot pedal included
- Display: Digital interface with intuitive navigation
- Waveforms: Sine, Triangle, Squarewave
- Material Compatibility: Aluminum, Stainless Steel, Mild Steel, Titanium
- Included Accessories: TIG Torch (PTW-17), foot pedal, gas regulator and hose, work clamp, power cord
- Cooling: Air-Cooled torch system
- Weight: 60 lbs (27.2 kg)
- Dimensions: 13.6 in H × 9.0 in W × 20.5 in D
- Portability: Compact and bench-mountable
- Google Product Category: 2920 (Welding Machines)
- Warranty: 3-Year Lincoln Electric Warranty
Lincoln Aspect 230 AC/DC TIG Welder Air Cooled One-Pak Technical Specifications
| Brand | Lincoln Electric |
|---|---|
| Full Model Name/SKU | Aspect 230 AC/DC TIG Air Cooled One-Pak (K4341-1) |
| Country of Origin | USA |
| Welding Process | AC/DC TIG (GTAW), Pulsed TIG (GTAW-P), Stick (SMAW) |
| Inverter/Transformer Technology | Digital AC/DC Inverter |
| Input Voltage | 120 – 460 V (Auto-Reconnect) |
| Output Current Range | 2 – 230 A |
| Duty Cycle | 35% @ 230 A, 60% @ 200 A |
| Open Circuit Voltage (OCV) | 80 VDC |
| Rated Input Capacity | 6.9 kW |
| Power Factor & Efficiency | Digital Energy Management Efficiency |
| Wire Feed Speed Range | N/A |
| Protection Class | IP23 |
| Insulation Class | Class H |
| Cooling System | Fan-As-Needed (F.A.N.) |
| Dimensions | 432 x 318 x 533 mm |
| Net Weight | 24.5 kg (Power Source Only) |
| Smart Features | Intellistart Technology, Waveform Control, AC Auto-Balance, High-Frequency Pulse |
| Standard Compliance | CSA, CE, IEC 60974-1 |
| Primary Application | Aerospace, Automotive Performance, Precision Fabrication, Aluminum Repair |
You must be logged in to post a review.






Reviews
There are no reviews yet.