Miller Big Blue 400 Pro ArcReach Kubota Welder/Generator
$13,728.00
In Stock
Miller Big Blue 400 Pro ArcReach Kubota enables remote parameter control at the weld joint to improve productivity and safety. Engineered for professional industrial fabrication.
- ArcReach technology eliminates the need for extra control cables across the job site
- Reliable Kubota diesel engine provides steady power for 400A welding operations
- Brand New industrial unit backed by Miller’s legendary 3-Year True Blue Warranty
In Stock
Description
Miller Big Blue 400 Pro Arcreach Kubota Welder/Generator 907732001
- Brand: Miller
- Model: Big Blue 400 Pro ArcReach
- MPN: 907732001
- Engine: Kubota D902-E4B, Tier 4 Final, 3-Cylinder Diesel
- Engine Power: 24.8 HP @ 3,600 RPM
- Fuel Type: Diesel
- Fuel Tank Capacity: 24 gallons (90.8 liters)
- Welding Output: 40 – 400 Amps (DC)
- Duty Cycle: 100% at 300 Amps
- Welding Processes: Stick (SMAW), DC TIG (GTAW), MIG (GMAW), Flux-Cored (FCAW), Air Carbon Arc Gouging (up to 1/4″)
- ArcReach Technology: Yes – full remote weld parameter control
- Auto-Speed Technology: Yes – adjusts engine speed to match load
- Generator Output (3-Phase): 20,000 Watts Continuous
- Generator Output (1-Phase): 11,000 Watts Continuous
- Receptacles: GFCI-protected outlets
- Noise Level: Approx. 76 dB @ 23 ft under load
- Dimensions: 59.5 in L × 20 in W × 40.5 in H
- Weight: Approx. 1,100 lbs (499 kg)
- GTIN: 715959678445
- Google Product Category: 2920 (Welding Machines)
- Warranty: 3-Year Miller True Blue Warranty
Miller Big Blue 400 Pro ArcReach Kubota Welder/Generator Technical Specifications
| Brand | Miller |
|---|---|
| Full Model Name/SKU | Big Blue 400 Pro ArcReach Kubota (907733) |
| Country of Origin | USA |
| Welding Process | Stick (SMAW), TIG (GTAW), MIG (GMAW), Flux-Cored (FCAW), Gouging |
| Inverter/Transformer Technology | Three-Phase Rotating Field |
| Input Voltage | N/A (Engine Driven) |
| Output Current Range | 20 – 400 A |
| Duty Cycle | 100% @ 300 A, 40% @ 400 A |
| Open Circuit Voltage (OCV) | 85 VDC |
| Rated Input Capacity | 12,000 Watts (Peak) / 10,000 Watts (Continuous) |
| Power Factor & Efficiency | Advanced Cooling System Efficiency |
| Wire Feed Speed Range | N/A |
| Protection Class | IP23 |
| Insulation Class | Class H |
| Cooling System | Liquid-Cooled (Kubota V1505) |
| Dimensions | 813 x 724 x 1422 mm |
| Net Weight | 431 kg |
| Smart Features | ArcReach Technology (Remote control without cables), Digital Meters |
| Standard Compliance | CSA, EPA Tier 4 Final |
| Primary Application | Industrial Maintenance, Structural Fabrication, Large Infrastructure |
You must be logged in to post a review.






Reviews
There are no reviews yet.