Miller 951601 Millermatic 141 140A MIG Welder w/ Cart (120V)
$756.00
In Stock
Miller 951601 Millermatic 141 is a 140A MIG welder with an integrated cart. This 120V unit is the perfect professional-grade home welder.
- Auto-Set technology automatically provides the right settings for your material thickness, ensuring perfect welds every time
- Integrated cart provides mobility around the garage or shop, keeping your gas cylinder and welder in one organized unit
- Brand New 120V unit including professional MIG gun and Miller’s True Blue 3-year warranty
In Stock
Description
Miller Millermatic 141 Mig Welder With Cart 951601 Specs
- Brand: Miller
- Model: Millermatic 141 MIG Welder with Cart
- MPN: 951601
- Welding Process: MIG (GMAW), Flux-Cored (FCAW)
- Input Voltage: 120V
- Output Range: 30–140 Amps
- Duty Cycle: 20% @ 90A
- Material Thickness Capacity: 24 gauge to 3/16 in. (steel)
- Wire Feed Speed: 15–360 IPM
- Control Panel: Manual or Auto-Set
- Weight: 51 lbs (Welder only)
- Dimensions: 20.5 in L × 11.25 in W × 12.5 in H
- Included Accessories: Running gear cart, MIG gun, power cord, work cable, clamp, drive rolls
- Applications: DIY, farm/ranch, metal art, maintenance/repair
- Google Product Category: 2920 (Welding Machines)
- Warranty: 3-Year True Blue Miller Warranty
Miller Millermatic 141 140A MIG Welder w/ Cart (120V) Technical Specifications
| Brand | Miller |
|---|---|
| Full Model Name/SKU | Millermatic 141 w/ Cart (951601) |
| Country of Origin | USA |
| Welding Process | MIG (GMAW), Flux-Cored (FCAW) |
| Inverter/Transformer Technology | Traditional Transformer |
| Input Voltage | 120 V (Single-Phase Only) |
| Output Current Range | 30 – 140 A |
| Duty Cycle | 20% @ 90 A / 18.5V |
| Open Circuit Voltage (OCV) | 30 VDC |
| Rated Input Capacity | 2.4 kW |
| Power Factor & Efficiency | Stable Arc Output for Thin Gauge Materials |
| Wire Feed Speed Range | 0.4 – 17.8 m/min (15 – 700 ipm) |
| Protection Class | IP21S |
| Insulation Class | Class H |
| Cooling System | Fan-On-Demand |
| Dimensions | 318 x 286 x 521 mm (Welder Only) |
| Net Weight | 23 kg (Welder Only) |
| Smart Features | Auto-Set (Thickness-Based Adjustment), Smooth-Start Technology, Integrated Cart |
| Standard Compliance | CSA, IEC 60974-1 |
| Primary Application | Hobbyists, Automotive Body Work, Light Household Repairs |
You must be logged in to post a review.






Reviews
There are no reviews yet.