Honda GC160 – 5.5HP Horizontal Engine
$149.00
In Stock
Power your residential pressure washers and tillers with the 5.5HP 160cc Honda GC160 Engine, featuring a horizontal shaft OHC configuration for lightweight and quiet operation.
- Output: 5.5 Gross HP 160cc
- Engine: Overhead Cam Utility Design
- Start: Horizontal Manual Recoil Pull
- Weight: Compact Lightweight Internal Components
- Warranty: Two Year Limited Warranty
In Stock
Description
Honda GC160 QHG Horizontal Engine Replaces Model GC160 QHA
Honda GC160 QHG (GC160LAQHG) horizontal OHC engine is 160cc and puts out 5 HP. This Honda GC has a 3/4″ x 2-7/16″ crankshaft. The engine has a recoil starter and a standard muffler. GC160 QHG replaces model GC160 QHA.
| BRAND | Honda |
|---|---|
| MODEL NUMBER | GC160-QHG |
| REPLACES MODELS | GC160LAQHA, GC160 LAQHA, GC160 QHA |
| WARRANTY | 2 Years |
| SHIPPING WEIGHT | 33 |
| DISPLACEMENT | 162cc |
| STARTER TYPE | Recoil |
| CRANKSHAFT ORIENTATION | Horizontal |
| CRANKSHAFT TYPE | Straight |
| FUEL SYSTEM | Gasoline |
| GEAR REDUCTION | No |
| CRANKSHAFT DIMENSIONS | 3/4″ x 2.44″ |
| CRANKSHAFT DIAMETER | 3/4″ |
| CRANKSHAFT LENGTH | 2.44″ |
| CRANKSHAFT END TAPPED SIZE | 5/16 – 24 |
| CRANKSHAFT KEYWAY WIDTH | 3/16″ |
| CRANKSHAFT ROTATION DIRECTION (FROM PTO SIDE) | Counterclockwise |
| CYLINDERS | 1 |
| CYLINDER BORE TYPE | Aluminum Alloy |
| AIR CLEANER TYPE | Paper Element |
| FUEL PUMP | Yes |
| OIL COOLER | No |
| OIL CAPACITY | 20 |
| LOW OIL ALERT | No |
| LOW OIL SHUTDOWN | No |
| IGNITION SYSTEM | Transistorized Magneto |
| CARBURETOR TYPE | Float |
| CHOKE CONTROL | Manual |
| BOLT CIRCLE | 3 – 5/8 |
| PTO HEIGHT | 4 – 11/64 |
Honda GX120 - 4HP 118cc Specs
| Brand | Honda |
| Full Model Code | GX120UT3 |
| Country of Origin | Thailand |
| Engine Series/Family | GX Series (Commercial Grade) |
| Engine Type | Air-cooled 4-stroke OHV cylinder |
| Displacement | 118 cc |
| Net Power Output | 3.5 HP (2.6 kW) @ 3,600 rpm |
| Max. Net Torque | 7.3 Nm (5.4 lbs-ft) @ 2,500 rpm |
| Bore x Stroke | 60 x 42 mm |
| Compression Ratio | 8.5:1 |
| Cooling System | Forced Air |
| Ignition System | Transistorized Magneto |
| Starting System | Recoil Starter |
| Fuel Tank Capacity | 2.0 Liters |
| Fuel Consumption | 1.0 L/h @ 3,600 rpm |
| Oil Capacity & Grade | 0.56 L (SAE 10W-30) |
| PTO Shaft Rotation | Counterclockwise |
| Dry Weight | 13.0 kg (28.7 lbs) |
| Dimensions | 297 x 346 x 329 mm |
| Application | Pressure washers, tillers, and generators. |
You must be logged in to post a review.






Reviews
There are no reviews yet.