Miller Multimatic 235 Multi-Process Welder w/ Dual Cart & TIG Kit
$2,436.00
In Stock
Miller Multimatic 235 Multi-Process Welder includes a dedicated Dual Cart and TIG Kit for maximum workshop mobility and versatility. Designed for professional fabricators.
- Integrated TIG Kit and Dual Cart provide a complete all-in-one welding station
- Multi-process 235A capability supports MIG, DC TIG, and Stick welding
- Brand New package arrives with all essential accessories and 3-Year Warranty
In Stock
Description
Miller Multimatic 235 Multiprocess Welder W/Dual Cylinder Cart And Tig Kit 951847 Specs
- Brand: Miller
- Model: Multimatic 235
- MPN: 951847
- Welding Processes: MIG, Flux-Cored, Stick, DC TIG
- Input Power: 240V, Single Phase
- Output Range: 20 – 235 Amps
- Duty Cycle: 200A @ 60%
- Interface: Color LCD with Auto-Set Elite
- Wire Feed Speed: 50 – 700 IPM
- Wire Size Capacity: 0.023 in – 0.045 in
- Spool Gun Ready: Yes (Spoolmate 200 compatible)
- TIG Kit Included: Yes
- Dual Cylinder Cart: Included
- Dimensions: 21.5 in H × 13.5 in W × 25.5 in D
- Weight: 74.5 lbs (machine only)
- Application: Fabrication, Maintenance, Light Industrial
- Warranty: Miller True Blue 3-Year Warranty
- Google Product Category: 2920 (Welding Machines)
Miller Multimatic 235 Multi-Process Welder w/ Dual Cart & TIG Kit Technical Specifications
| Brand | Miller |
|---|---|
| Full Model Name/SKU | Multimatic 235 Dual Cylinder Cart TIG Package (951847) |
| Country of Origin | USA |
| Welding Process | MIG (GMAW), Flux-Cored (FCAW), Stick (SMAW), DC TIG (GTAW) |
| Inverter/Transformer Technology | IGBT Inverter |
| Input Voltage | 240 V (Single-Phase Only) |
| Output Current Range | 20 – 235 A |
| Duty Cycle | 40% @ 170 A, 15% @ 235 A |
| Open Circuit Voltage (OCV) | 54 VDC |
| Rated Input Capacity | 6.3 kW |
| Power Factor & Efficiency | Optimized Arc Stability |
| Wire Feed Speed Range | 1.5 – 20 m/min (60 – 800 ipm) |
| Protection Class | IP21S |
| Insulation Class | Class F |
| Cooling System | Fan-On-Demand |
| Dimensions | 813 x 508 x 991 mm (with Dual Cart) |
| Net Weight | 70 kg (Total System) |
| Smart Features | Dual Cylinder Cart, TIG Kit (Torch/Regulator/Pedal), Auto-Set Elite |
| Standard Compliance | CSA, IEC 60974-1 |
| Primary Application | Custom Fabrication, Maintenance Shops, Professional DIY |
You must be logged in to post a review.












Reviews
There are no reviews yet.