Shop Fox W1770 21 In. Band Saw – 5 HP, 1PH
Description
The Shop Fox 21in. Band Saw has the power and capacity to handle any band saw cutting operation with ease. Its 5 HP motor powers blades up to 1 3/8in. wide through the hardest wood up to 14in. tall. Rigidly constructed to tension the widest blades, this saw eats through wood like a mini saw mill. Features include micro adjusting rack and pinion table tilt, ball bearing blade guides, blade tension indicator, foot brake, deluxe fence with dual-height adjustable resaw fence attachment, and precision ground cast iron table.
What’s Included
- (1) Shop Fox 21in. Band Saw, 5 HP, 1 PH, 220V Model# W1770
| Item# | 83104 |
| Brand | Shop Fox |
| Manufacturer’s Warranty | 24 months limited parts / No labor |
| Ship Weight | 695.0 lbs |
| Horsepower | 5 HP |
| Volts | 230 |
| Max. Cutting Capacity | 4,600 SFPM |
| Dimensions L x W x H (in.) | 39.5 x 25.62 x 78 in |
Shop Fox W1770 21 In. Band Saw - 5 HP Technical Specifications
| Brand | Shop Fox |
|---|---|
| Full Model SKU | W1770 (83104) |
| Country of Origin | Taiwan |
| Motor Power | 5 HP |
| Power Requirements | 230V |
| Spindle/Blade Speed | 4,600 SFPM |
| Blade/Cutterhead Diameter | 21 in. Wheels (Blades up to 1 3/8 in.) |
| Max. Depth of Cut | 14 in. Cutting Height |
| Table Material | Precision Ground Cast Iron |
| Fence System Type | Dual-height Adjustable Resaw Fence |
| Safety Features | Foot Brake, Blade Tension Indicator, Ball Bearing Guides |
| Overall Dimensions | 39.5 x 25.6 x 78 in. |
| Net Weight | 315 kg |
| Application | Mini Saw Mill Operations, Hardwood Resawing |
You must be logged in to post a review.







Reviews
There are no reviews yet.