Shop Fox W1825 19 In. Heavy-Duty Band Saw – 3 HP, 1PH
Description
This Shop Fox 19in. Heavy-Duty Band Saw Power has the capacity and extra features to make it the choice of serious woodworkers. This unit includes an extra-wide table and a deluxe 6in. tall resaw fence that also converts to a low-profile fence. This saw also includes a rack-and-pinion table tilt mechanism with built-in table support brace, cast-iron table trunnions, computer-balanced cast-iron wheels with polyurethane tires, and a foot brake. The foot brake not only acts as a safety feature, but it can also speed production. All-in-all, you would be hard-pressed to find a bandsaw with more useful features and proven performance than this outstanding machine.
What’s Included
- (1) Shop Fox 19in. Heavy-Duty Band Saw, 3 HP, 1 PH, 220V, Model# W1825
| Item# | 83109 |
| Brand | Shop Fox |
| Manufacturer’s Warranty | 24 months limited parts / No labor |
| Ship Weight | 500.0 lbs |
| Horsepower | 3 HP |
| Volts | 220 |
| Max. Cutting Capacity | 3,500 SFPM |
| Dimensions L x W x H (in.) | 36 x 32 x 76 in |
Shop Fox W1825 19 In. Heavy-Duty Band Saw - 3 HP Technical Specifications
| Brand | Shop Fox |
|---|---|
| Full Model SKU | W1825 (83109) |
| Country of Origin | Taiwan |
| Motor Power | 3 HP |
| Power Requirements | 220V |
| Spindle/Blade Speed | 3,500 SFPM |
| Blade/Cutterhead Diameter | 19 in. Balanced Cast-iron Wheels |
| Table Material | Cast Iron w/ Rack-and-Pinion Tilt |
| Fence System Type | 6 in. Tall Resaw Fence (Convertible) |
| Safety Features | Foot Brake, Polyurethane Tires, Built-in Support Brace |
| Overall Dimensions | 36 x 32 x 76 in. |
| Net Weight | 226 kg |
| Application | Professional Resawing, Large Timber Projects |
You must be logged in to post a review.







Reviews
There are no reviews yet.