Miller Bobcat 200 Air Pak Diesel Welder Generator w/ Air Compressor
$14,160.00
In Stock
Miller Bobcat 200 Air Pak Diesel is a compact all-in-one solution integrating a welder, generator, and air compressor for mobile service trucks. Engineered for maximum space efficiency.
- Integrated rotary screw compressor provides 28 CFM for pneumatic tools and impact wrenches
- Reliable diesel engine supports 200A welding output for stick and TIG applications
- Brand New all-in-one system includes 6500W generator and 3-Year Warranty
In Stock
Description
Miller Bobcat 200 Air Pak Diesel Welder Generator 907760 Specs
- Brand: Miller
- Model: Bobcat 200 Air Pak Diesel
- MPN: 907760
- Engine Type: Diesel
- Welding Output: 210 Amps DC (Stick/TIG)
- Generator Output: 6,500 watts continuous, 120/240V AC
- Air Compressor: 30 CFM, 175 PSI, Rotary Screw (Continuous Duty)
- Battery Charger/Jump Starter: 12V/24V, up to 300 Amps
- Processes: Stick, DC TIG
- Auto-Speed Technology: Yes – adjusts engine speed to load
- Fuel Tank Capacity: 11.5 gallons (43.5 liters)
- Noise Level: 72.5 dB @ 23 ft (Idle)
- Dimensions: 59.5 in L × 20 in W × 32.5 in H
- Weight: Approx. 700 lbs (317.5 kg)
- Duty Cycle: 100% at 210A
- GTIN: 715959676378
- Google Product Category: 2920 (Welding Machines)
- Warranty: 3-Year Miller True Blue Warranty
Miller Bobcat 200 Air Pak Diesel Welder Generator w/ Air Compressor Technical Specifications
| Brand | Miller |
|---|---|
| Full Model Name/SKU | Bobcat 200 Air Pak Diesel (907760) |
| Country of Origin | USA |
| Welding Process | Stick (SMAW), TIG (GTAW), MIG (GMAW), Flux-Cored (FCAW) |
| Inverter/Transformer Technology | Three-Phase Rotating Field |
| Input Voltage | N/A (Engine Driven) |
| Output Current Range | 20 – 210 A |
| Duty Cycle | 60% @ 210 A |
| Open Circuit Voltage (OCV) | 65 VDC |
| Rated Input Capacity | 8,000 Watts (Continuous) |
| Power Factor & Efficiency | All-in-One Power Optimization |
| Wire Feed Speed Range | N/A |
| Protection Class | IP23 |
| Insulation Class | Class F |
| Cooling System | Liquid-Cooled (Kubota D722) |
| Dimensions | 716 x 508 x 1199 mm |
| Net Weight | 253 kg |
| Smart Features | 28 CFM Rotary Screw Air Compressor, 12/24V Battery Charger, Auto-Speed |
| Standard Compliance | CSA, EPA Tier 4 Final |
| Primary Application | Tire Service Trucks, Municipalities, General Fabrication |
You must be logged in to post a review.






Reviews
There are no reviews yet.