Miller 951766 Millermatic 255 MIG/Pulsed MIG Welder w/ Running Gear (208/240V)
$2,556.00
In Stock
Miller 951766 Millermatic 255 is a MIG/Pulsed MIG welder with integrated running gear. This 208/240V unit is optimized for high-speed shop production.
- Pulsed MIG technology reduces spatter and heat input, allowing for high-quality welds on thin-gauge aluminum and steel
- Integrated running gear and cylinder rack provide excellent shop mobility for large projects and heavy-duty fabrication
- Brand New unit including professional MIG gun and Miller’s 3-year True Blue warranty
In Stock
Description
Miller Millermatic 255 Mig/Pulsed Mig Welder- 208/240V With Running Gear 951766 Specs
- Brand: Miller
- Model: Millermatic 255 with Running Gear
- MPN: 951766
- Type: MIG / Pulsed MIG Welder
- Input Voltage: 208/240V, Single-Phase
- Rated Output: 230A at 25.5V, 60% Duty Cycle
- Welding Processes: MIG, Pulsed MIG, Flux-Cored
- Amperage Range: 20 – 350 Amps
- Wire Feed Speed: 50–700 IPM
- Control Features: Auto-Set Elite, LCD Display
- Compatible Accessories: Spool Gun, TIG Kit
- Running Gear: Included Dual Cylinder Cart
- Weight: 85 lbs (Welder only)
- Dimensions: 29 in H × 14.5 in W × 24.25 in D
- Applications: Light Industrial, Fabrication, Auto Repair
- Power Source Type: Inverter
- Google Product Category: 2920 (Welding Machines)
- Warranty: Miller True Blue 3-Year Warranty
Miller Millermatic 255 MIG/Pulsed MIG Welder w/ Running Gear Technical Specifications
| Brand | Miller |
|---|---|
| Full Model Name/SKU | Millermatic 255 w/ Running Gear (951766) |
| Country of Origin | USA |
| Welding Process | Pulsed MIG (GMAW-P), MIG (GMAW), Flux-Cored (FCAW) |
| Inverter/Transformer Technology | IGBT Inverter |
| Input Voltage | 208 / 240 V (Single-Phase) |
| Output Current Range | 20 – 350 A |
| Duty Cycle | 60% @ 230 A, 100% @ 200 A |
| Open Circuit Voltage (OCV) | 87 VDC |
| Rated Input Capacity | 10.3 kVA @ 230V |
| Power Factor & Efficiency | High-Efficiency Pulsed Waveform Control |
| Wire Feed Speed Range | 1.3 – 20.3 m/min (50 – 800 ipm) |
| Protection Class | IP21S |
| Insulation Class | Class F |
| Cooling System | Fan-On-Demand |
| Dimensions | 889 x 483 x 1016 mm (with Running Gear) |
| Net Weight | 67 kg (Total System) |
| Smart Features | Auto-Set Elite, Pulsed MIG Capability, EZ-Latch Running Gear, 7-inch Color LCD |
| Standard Compliance | CSA, IEC 60974-1 |
| Primary Application | Manufacturing, Custom Fabrication Shops, Mechanical Contractors, Aluminum Fab |
You must be logged in to post a review.








Reviews
There are no reviews yet.