NorthStar Portable Generator w/ Honda GX390 8,000 Peak/6,600 Rated Watts Electric Start CARB
The NorthStar Portable Generator delivers 8,000 Peak Watts and 6,600 Rated Watts, powered by the legendary Honda GX390 engine, and is CARB Compliant. This generator features convenient Electric Start and is built for heavy-duty residential backup and construction site demands. The NorthStar Portable Generator with Honda GX390 engine is known for its extreme durability, fuel efficiency, and smooth performance, making it a reliable, long-term power solution for critical home appliances and professional-grade tools.
Description
This NorthStar Portable Generator packs more power, greater fuel efficiency and quieter operation into a new, space-saving design.What’s Included
- (1) Portable generator
| Item# | 165604 |
| Brand | NorthStar |
| Manufacturer’s Warranty | 4 Yr Consumer/2 Yr Commercial |
| Ship Weight | 233.0 lbs |
| Surge Watts | 8,000 |
| Rated Watts | 6,600 |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | Honda GX390 OHV |
| Engine Displacement | 389 |
| Noise Level (dB) | 74.5 |
| Start Type | Electric w/recoil backup |
| Fuel Capacity (gal.) | 6.5 |
| Run Time | 10 hrs. at 1/2 load |
| Receptacles (qty.) | (8) 120V, 20A GFCI, (1) 120/240V, 30A locking, (1) 120V, 30A locking, (1) 12VDC |
| Battery Required | Yes |
| Battery Included | No |
| Low Oil Shutdown | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Dimensions L x W x H (in.) | 25 3/4 x 21 1/4 x 22 1/4 |
NorthStar Generator w/ Honda GX390 8,000W Electric Start Specs
| Item# | 165604 |
|---|---|
| Brand | NorthStar |
| Engine Brand | Honda GX390 OHV |
| Engine Displacement | 389 cc |
| Fuel Type | Gasoline |
| Rated Watts | 6,600W |
| Surge Watts | 8,000W |
| Noise Level | 74.5 dB |
| Start Type | Electric w/ Recoil Backup |
| Fuel Capacity | 6.5 Gal |
| Receptacles | (8) 120V 20A GFCI, (1) 120/240V 30A Locking, (1) 120V 30A Locking, (1) 12VDC |
| Safety Features | GFCI Protected Outlets (Yes), Low Oil Shutdown (Yes), CARB Compliant (Yes) |
| Operational Features | Electric Start Capability (Yes), Space-Saving Frame (Yes) |
| What's Included | (1) Portable generator |
| Dimensions | 25.75 x 21.25 x 22.25 in. |
| Ship Weight | 233.0 lbs |
| Standard Warranty | 4 Yr Consumer / 2 Yr Commercial |
You must be logged in to post a review.








Reviews
There are no reviews yet.