NorthStar Portable Generator w/ Honda GX690 15,000 Peak/13,500 Rated Watts CARB Compliant
The NorthStar Portable Generator is a premium, high-output unit delivering 15,000 Peak Watts and 13,500 Rated Watts, powered by the professional-grade Honda GX690 engine, and is CARB Compliant. This generator is engineered for continuous commercial and industrial use where maximum power and reliability are non-negotiable. The NorthStar Portable Generator with Honda GX690 engine offers exceptional durability, quiet operation, and low total cost of ownership, making it the top choice for critical infrastructure and major construction projects.
Description
This NorthStar 15,000 Watt Portable Generator features a smaller footprint and the latest Honda V-Twin engine to deliver more power, use less fuel and run quieter.What’s Included
- (1) Portable generator
| Item# | 165607 |
| Brand | NorthStar |
| Manufacturer’s Warranty | 4 Yr Consumer/2 Yr Commercial |
| Ship Weight | 367.0 lbs |
| Surge Watts | 15,000 |
| Rated Watts | 13,500 |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | Honda GX690 OHV |
| Engine Displacement | 688 |
| Horsepower | 22.2 |
| Noise Level (dB) | 79 |
| Start Type | Electric |
| Fuel Capacity (gal.) | 11 |
| Run Time | 8 hrs. at 1/2 load |
| Receptacles (qty.) | (8) 120V, 20A, (1) 120/240V, 60A, (1) 120/240V, 30A locking, (1) 120V, 30A locking |
| Battery Required | Yes |
| Battery Included | No |
| Low Oil Shutdown | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Dimensions L x W x H (in.) | 32 3/8 x 24 3/8 x 26 7/8 |
NorthStar Generator w/ Honda GX690 15,000W Electric Start Specs
| Item# | 165607 |
|---|---|
| Brand | NorthStar |
| Engine Brand | Honda GX690 OHV V-Twin |
| Engine Displacement | 688 cc |
| Horsepower | 22.2 HP |
| Fuel Type | Gasoline |
| Rated Watts | 13,500W |
| Surge Watts | 15,000W |
| Noise Level | 79 dB |
| Start Type | Electric |
| Fuel Capacity | 11 Gal |
| Run Time | 8 hrs @ 1/2 Load |
| Receptacles | (8) 120V 20A, (1) 120/240V 60A, (1) 120/240V 30A Locking, (1) 120V 30A Locking |
| Safety Features | Low Oil Shutdown (Yes), CARB Compliant (Yes) |
| Operational Features | V-Twin Engine (Yes), High Amperage 60A Outlet (Yes), Compact Footprint (Yes) |
| What's Included | (1) Portable generator |
| Dimensions | 32.375 x 24.375 x 26.875 in. |
| Ship Weight | 367.0 lbs |
| Standard Warranty | 4 Yr Consumer / 2 Yr Commercial |
You must be logged in to post a review.







Reviews
There are no reviews yet.