Generac Protector RD02023JDAE Diesel Standby Generator 20kW 3PH 240V
The Generac Protector RD02023JDAE Diesel Standby Generator is a commercial-grade unit delivering a reliable 20kW output, specifically designed for light industrial applications utilizing 3-Phase, 240V power. This Diesel generator is engineered for superior longevity, reliability, and fuel efficiency in continuous-duty applications. The Protector series enclosure provides durability and weather resistance. The Generac Protector RD02023JDAE Diesel generator is the definitive choice for critical power backup in commercial facilities and heavy residential applications requiring robust, 3-Phase power.
Description
This Generac Protector Series Diesel Home Standby Generator features Code Ready, a set of popular preconfigured options and a range of code-driven accessories, so you can feel confident that your generator will be able to conform to the required local codes which can vary from one region to another. Compatible with a variety of environments, the Protector Series is versatile, adaptable and meets UL requirements, making it an affordable choice for residential and light commercial applications for your backup power needs. Transfer switch sold separately. Not intended for use as primary power in place of utility or in life-support applications. Read the owner’s manual in its entirety before using this product.What’s Included
- (1) Home standby generator
Product Manual Warranty
| Item# | 43414 |
| Brand | Generac |
| Manufacturer’s Warranty | 5 year limited warranty |
| Ship Weight | 1473.9 lbs |
| Rated Watts (kW) | 20 |
| Volts | 120/240 |
| Amps | 60 |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Generac In-Line |
| Engine Displacement | 2,280 |
| Noise Level (dB) | 70 |
| Enclosure | Aluminum |
| Start Type | Automatic |
| Fuel Capacity (gal.) | 34 |
| Battery Required | Yes (12V, Group 27F, 700 CCA) |
| Battery Included | No |
| Transfer Switch | Not included |
| Auto Shutdown | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Engine Cooling | Pressurized radiator |
| Dimensions L x W x H (in.) | 80 13/16 x 30 1/2 x 49 13/32 |
Generac Protector RD02023JDAE 20kW 3PH 240V Diesel Standby Specs
| Item# | 43414 |
|---|---|
| Brand | Generac |
| Model | Protector Series RD02023JDAE |
| Engine Type | Generac In-Line |
| Engine Displacement | 2,280 cc |
| Engine Cooling | Pressurized Radiator |
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Capacity | 34 Gal |
| Rated Watts | 20 kW |
| Volts | 120/240V |
| Phase | 3-Phase |
| Amps | 60A |
| Noise Level | 70 dB |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Start Type | Automatic |
| Safety Features | Auto Shutdown (Yes), UL Listed (Yes), Battery Required (12V Group 27F 700 CCA) |
| Operational Features | Code Ready (Yes), Evolution™ Controller Compatible (Yes) |
| What's Included | (1) Home standby generator |
| Dimensions | 80 13/16 x 30 1/2 x 49 13/32 in. |
| Ship Weight | 1473.9 lbs |
| Standard Warranty | 5-Year Limited Warranty |
Additional information
| Brands | Generac |
|---|







Reviews
There are no reviews yet.