GOL SP-2 4in 2-Wire Deep Well Pump (1920 GPH, 1.5 HP)
$411.00
In Stock
In Stock
Description
This GOL Pumps Deep Well Pump provides reliable, long-lasting performance and easy operation. The built-in check valve prevents back flow.What’s Included
- (1) Deep well pump
| Item# | 102369 |
| Brand | Gol Pumps |
| Manufacturer’s Warranty | NTE 1 year RA/Exchange Policy |
| Ship Weight | 44.33 lbs |
| Flow (GPH) | 1,920 |
| Horsepower | 1.5 |
| Discharge Port (in.) | 2 |
| Suction Port Size | 2 |
| Volts | 230V single-phase |
| Max. Total Head (ft.) | 276 |
| Amps | 9.4 |
| Pump Housing Material | Stainless steel |
| Max. PSI | 118.68 |
| Impellers | Stainless steel |
| Diffusers | Stainless steel |
| Product Weight | 44.33 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 30 1/8 x 3 7/8 |
GOL SP-2 4in 2-Wire Deep Well Pump (1920 GPH, 1.5 HP) Specs
| Brand | Gol Pumps |
| Manufacturer’s Warranty | NTE 1 year RA/Exchange Policy |
| Ship Weight | 44.33 lbs |
| Flow (GPH) | 1,920 |
| Horsepower | 1.5 |
| Discharge Port (in.) | 2 |
| Suction Port Size | 2 |
| Volts | 230V single-phase |
| Max. Total Head (ft.) | 276 |
| Amps | 9.4 |
| Pump Housing Material | Stainless steel |
| Max. PSI | 118.68 |
| Impellers | Stainless steel |
| Diffusers | Stainless steel |
| Product Weight | 44.33 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 30 1/8 x 3 7/8 |
You must be logged in to post a review.







Reviews
There are no reviews yet.