GOL ST-3 4in 2-Wire Deep Well Pump (2820 GPH, 1 HP)
$312.00
In Stock
In Stock
Description
This GOL Pumps Deep Well Pump provides reliable, long-lasting performance and easy operation. The built-in check valve prevents back flow.
What’s Included
- (1) Deep well pump
| Item# | 102359 |
| Brand | Gol Pumps |
| Manufacturer’s Warranty | NTE 1 year RA/Exchange Policy |
| Ship Weight | 34.39 lbs |
| Flow (GPH) | 2,820 |
| Horsepower | 1 |
| Discharge Port (in.) | 2 |
| Suction Port Size | 2 |
| Volts | 230V single phase |
| Max. Total Head (ft.) | 170 |
| Amps | 6.7 |
| Pump Housing Material | Stainless steel |
| Max. PSI | 73.1 |
| Impellers | Noryl |
| Diffusers | Polycarbonate |
| Product Weight | 34.39 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 28 7/16 x 3 7/8 |
GOL ST-3 4in 2-Wire Deep Well Pump (2820 GPH, 1 HP) Specs
| Brand | Gol Pumps |
| Manufacturer’s Warranty | NTE 1 year RA/Exchange Policy |
| Ship Weight | 34.39 lbs |
| Flow (GPH) | 2,820 |
| Horsepower | 1 |
| Discharge Port (in.) | 2 |
| Suction Port Size | 2 |
| Volts | 230V single phase |
| Max. Total Head (ft.) | 170 |
| Amps | 6.7 |
| Pump Housing Material | Stainless steel |
| Max. PSI | 73.1 |
| Impellers | Noryl |
| Diffusers | Polycarbonate |
| Product Weight | 34.39 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 28 7/16 x 3 7/8 |
You must be logged in to post a review.









Reviews
There are no reviews yet.