Gol GKT-532L High Flow Drainage Pump (19020 GPH, 5 HP, 4in)
$976.00
In Stock
The Gol GKT-532L High Flow Drainage Pump (19020 GPH, 5 HP, 4in) is a high-volume, efficient high-flow drainage pump for continuous industrial and construction dewatering. The Gol GKT-532L High Flow pump delivers 19,020 GPH through a 4in port powered by a 5 HP motor. This pump ensures quick and reliable water removal from large sumps and trenches.
In Stock
Description
Save Energy
What’s Included
- (1) Pump
| Item# | 4936367 |
| Brand | Gol Pumps |
| Manufacturer’s Warranty | 1 year limited warranty |
| Ship Weight | 268.0 lbs |
| Max. Flow | 19,020 GPH |
| Horsepower | 5 HP |
| Port Size | 4 in |
| Volts | 230 |
| Max. Head Pressure | 59 ft |
| Amps | 13 |
| Power Cord | 396 in |
| Solar Powered | No |
| Housing Material | Cast-Iron |
| Phase | Three-phase |
| Product Weight | 238.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 9.0 x 9.0 x 24.0 in |
Additional information
| Brands | Gol Pumps |
|---|







Reviews
There are no reviews yet.