Gol GPQ-732 Submersible Sewage Grinder Pump SS304 (20640 GPH, 7.5 HP)
$3,014.00
In Stock
In Stock
Description
Submersible stainless steel grinder pump series GPQ has a very powerful integrated grinding mechanism particularly for grinding larger and heavier pieces, and is the best choice for you to take care of the poultry bones at the waste of the restaurant or the untreated sewage with larger hard solid inside.
What’s Included
- (1) Pump
| Item# | 4936480 |
| Brand | Gol Pumps |
| Manufacturer’s Warranty | 1 year limited warranty |
| Ship Weight | 200.0 lbs |
| Max. Flow | 20,640 GPH |
| Horsepower | 7-1/2 HP |
| Port Size | 3 in |
| Volts | 460 |
| Max. Head Pressure | 49 ft |
| Amps | 7.5 |
| Solids Capacity | 0.12 in |
| Power Cord | 396 in |
| Min. Working Temperature | 50 °F |
| Max. Working Temperature | 104 °F |
| Solar Powered | No |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Phase | Three-phase |
| Product Weight | 184.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 15.0 x 15.0 x 27.0 in |
Gol GPQ-732 Submersible Sewage Grinder Pump SS304 (20640 GPH, 7.5 HP) Specs
| Brand | Gol Pumps |
| Manufacturer’s Warranty | 1 year limited warranty |
| Ship Weight | 200.0 lbs |
| Max. Flow | 20,640 GPH |
| Horsepower | 7-1/2 HP |
| Port Size | 3 in |
| Volts | 460 |
| Max. Head Pressure | 49 ft |
| Amps | 7.5 |
| Solids Capacity | 0.12 in |
| Power Cord | 396 in |
| Min. Working Temperature | 50 °F |
| Max. Working Temperature | 104 °F |
| Solar Powered | No |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Phase | Three-phase |
| Product Weight | 184.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 15.0 x 15.0 x 27.0 in |
You must be logged in to post a review.






Reviews
There are no reviews yet.