Endurance Marine EDM1000W-012 Electric Drum Winch – 990 Lb Load, 12V DC
$1,029.00
In Stock
In Stock
Description
This Endurance Marine Drum Winch is a rugged 12V workhorse that’s built to withstand the harshest weather conditions. The compact, fully-sealed gearbox with marine grade alloy is driven by a permanent magnetic motor. DC powered.
What’s Included
- (1) Drum winch
- (1) Hand switch
- (1) Solenoid
| Item# | 29538 |
| Brand | Endurance Marine |
| Manufacturer’s Warranty | 1 year Limited Warranty |
| Ship Weight | 35.0 lbs |
| Application | Marine |
| Capacity (Line Pull) | 3,500 lb |
| Volts | 12 |
| Line Speed | 65 ft./min. |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Dimensions L x W x H (in.) | 16 x 16 x 12 in |
Endurance Marine EDM1000W-012 Electric Drum Winch - 990 Lb Load, 12V DC Specs
| Brand | Endurance Marine |
| Manufacturer’s Warranty | 1 year Limited Warranty |
| Ship Weight | 35.0 lbs |
| Application | Marine |
| Capacity (Line Pull) | 3,500 lb |
| Volts | 12 |
| Line Speed | 65 ft./min. |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Dimensions L x W x H (in.) | 16 x 16 x 12 in |
You must be logged in to post a review.







Reviews
There are no reviews yet.