Unex MCF99SW48723 72in D Mobile Gravity Flow Skatewheel Rack (3-Tier, 48in Wide)
In Stock
Unex MCF99SW48723 72in D Mobile Gravity Flow Skatewheel Rack is a high-capacity unit. This 3-tier rack ensures fluid warehouse flow.
- 48″ wide mobile skatewheel rack with 72″ deep flow tiers.
- Ideal for distribution hubs; optimizes gravity-fed rotation.
- Industrial-grade, corrosion-resistant outdoor durability.
- Heavy-duty structural integrity for professional gear.
- Authorized Dealer; New condition with 1-year warranty.
Description
FlowCell provides a flexible, ergonomic solution that supports Lean principles. Modular flow racks organize your inventory, accelerate pick productivity, and eliminate waste.
What’s Included
- (1) 1
| Item# | 4583098 |
| Brand | Unex |
| Manufacturer’s Warranty | 5 year limited warranty |
| Ship Weight | 676.0 lbs |
| Product Type | Carton Flow Racks |
| Shelves (qty.) | 3 |
| Bays (qty.) | 1 |
| Color | Blue |
| Product Weight | 601.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 72.0 x 48.0 x 60.0 in |
Additional information
| Brands | Unex |
|---|







Reviews
There are no reviews yet.