SUNEX 5750AH 50-Ton Air/Hydraulic Shop Press
$1,983.00
In Stock
In Stock
Description
This Sunex Air/Hydraulic Shop Press has multiple operation settings that make it an excellent choice for general shop use as well as production-level applications. The handy air assist feature quickly extends the ram to meet the load with just one push of the switch. Delivers up to 50-tons of continuous force. The powerful winch has a non-slip clutch for safe operation.What’s Included
- (1) 50-ton air/hydraulic shop press
- (2) Bed plates
- (4) Bed support pins
- (1) 2in. punch
| Item# | 61333 |
| Brand | Sunex Tools |
| Manufacturer’s Warranty | 1 year Limited Warranty |
| Ship Weight | 525.0 lbs |
| Continuous Force (Tons) | 50 |
| Stroke Length | 8 |
| Product Weight | 525 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 29 3/4 x 41 x 74 |
SUNEX 5750AH 50-Ton Air/Hydraulic Shop Press Technical Specifications
| Brand | SUNEX Tools |
|---|---|
| Full Model SKU | 5750AH |
| Country of Origin | China |
| Continuous Force Capacity | 50 Tons |
| Power Source | Manual / Pneumatic |
| Cylinder Stroke | 175 mm (6.87 in) |
| Working Distance / Bed Opening | 65 – 890 mm (2.5 – 35 in) |
| Bed Width / Work Width | 730 mm (28.75 in) |
| Operating Pressure | 110 – 120 PSI |
| Pump Type | Air Motor / Hand Pump |
| Winch System | Manual Winch |
| Standard Accessories | Glycerin-Filled Pressure Gauge, Bed Plates |
| Overall Dimensions | 930 x 750 x 1880 mm |
| Net Weight | 290 kg |
| Standard Compliance | ASME PASE |
| Application | Industrial Fabrication, Heavy Equipment Straightening |
You must be logged in to post a review.






Reviews
There are no reviews yet.