Strong Hand TA5-9648Q-N BuildPro Tabletop – 96x48in, 1500 Lb Cap.
$3,040.00
In Stock
In Stock
Description
Introducing the Alpha series, the toughest, flattest, hardest working welding tables from BuildPro by Strong Hand Tools. The Alpha family consists of our 5 sided table systems, combined with our patent-exclusive, reversible, and replaceable top and side plates.
What’s Included
- (1) Tabletop
| Item# | 4916489 |
| Brand | Strong Hand Tools |
| Ship Weight | 1338.0 lbs |
| Product Type | Table Top |
| Weight Capacity | 1,500 lb |
| Length | 96 in |
| Width | 48 in |
| Mobile | Yes |
| Frame Material | Alloy Steel |
| Table Top Material | Alloy Steel |
| Adjustable | No |
| Pieces (qty.) | 1 |
| Product Weight | 1328.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 96.0 x 48.0 x 6.0 in |
Strong Hand TA5-9648Q-N BuildPro Tabletop - 96x48in, 1500 Lb Cap. Specs
| Brand | Strong Hand Tools |
| Ship Weight | 1338.0 lbs |
| Product Type | Table Top |
| Weight Capacity | 1,500 lb |
| Length | 96 in |
| Width | 48 in |
| Mobile | Yes |
| Frame Material | Alloy Steel |
| Table Top Material | Alloy Steel |
| Adjustable | No |
| Pieces (qty.) | 1 |
| Product Weight | 1328.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 96.0 x 48.0 x 6.0 in |
You must be logged in to post a review.












Reviews
There are no reviews yet.