Quantum WRSAD4-86-2430SS 4-Shelf Solid SS (86″H, 24″D x 30″W, Add-On)
$402.00
In Stock
Quantum WRSAD4-86-2430SS 4-Shelf Solid SS Add-On is a sanitary expansion system. This 86in H unit ensures rapid scaling.
- 24×30″ solid stainless steel add-on; 4-tier flat surface.
- Ideal for compact laboratory storage; professional finish.
- Industrial-grade, corrosion-resistant outdoor durability.
- Heavy-duty structural integrity for professional gear.
- Authorized Dealer; New condition with 1-year warranty.
In Stock
Description
The WRSAD4-86-2,430SS Additional Add-On kit allow you to expand your Starter Kit by sharing a middle set of post. 86in.H – Finish: Stainless Steel
What’s Included
- (1) SOLID SHELF ADD-ON KIT
| Item# | 4467741 |
| Brand | Quantum |
| Manufacturer’s Warranty | 1 year limited warranty |
| Ship Weight | 78.39 lbs |
| Height | 86 in |
| Width | 24 in |
| Depth | 30 in |
| Shelves (qty.) | 4 |
| Shelf Material | Stainless Steel |
| Shelf Capacity | 600 lb |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Metal Gauge | 18 |
| Total Capacity | 2,400 lb |
| Posts (qty.) | 4 |
| Mobile Unit | No |
| Product Weight | 78.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 24.0 x 30.0 x 86.0 in |
Additional information
| Brands | Quantum |
|---|









Reviews
There are no reviews yet.