Quantum WRS5-63-1830SS 5-Shelf Solid SS (63″H, 18″D x 30″W, Starter)
$447.00
In Stock
Quantum WRS5-63-1830SS 5-Shelf Solid SS Starter is a heavy-duty sanitary unit. This 63in H kit provides a complete starter setup.
- 18×30″ solid stainless steel starter; 5-tier flat surface.
- Ideal for narrow cleanroom aisles; rust-resistant posts.
- Industrial-grade, corrosion-resistant outdoor durability.
- Heavy-duty structural integrity for professional gear.
- Authorized Dealer; New condition with 1-year warranty.
In Stock
Description
The WRS5-63-1,830SS Solid flat shelves allow up to 600 lb. shelf capacity. Starter kit comes complete with 4 post and 5 shelves. 63in.H – Finish: Stainless Steel
What’s Included
- (1) SOLID SHELF STARTER KIT
| Item# | 4466238 |
| Brand | Quantum |
| Manufacturer’s Warranty | 1 year limited warranty |
| Ship Weight | 86.0 lbs |
| Height | 63 in |
| Width | 18 in |
| Depth | 30 in |
| Shelves (qty.) | 5 |
| Shelf Material | Stainless Steel |
| Shelf Capacity | 600 lb |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Metal Gauge | 18 |
| Total Capacity | 3,000 lb |
| Posts (qty.) | 4 |
| Mobile Unit | No |
| Product Weight | 86.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 18.0 x 30.0 x 63.0 in |
Additional information
| Brands | Quantum |
|---|








Reviews
There are no reviews yet.