Quantum QFS248-76 W Double-Sided Floor Stand (52″H, White)
$568.00
In Stock
Quantum QFS248-76 W Double-Sided Floor Stand is a high-capacity bin display. This 52in H White frame maximizes floor space.
- Double-sided floor stand; sleek white powder-coated finish.
- Ideal for retail or parts organization; heavy-duty steel.
- Industrial-grade, corrosion-resistant outdoor durability.
- Heavy-duty structural integrity for professional gear.
- Authorized Dealer; New condition with 1-year warranty.
In Stock
Description
9 preconfigured units of heavy-duty, 14-gauge steel have a black baked-enamel coating ensuring years of use. Three different heights to choose from: 24in., 48in. and 70in.
| Item# | 278575W |
| Brand | Quantum |
| Manufacturer’s Warranty | 12 months parts / 12 months labor |
| Ship Weight | 117.0 lbs |
| Number of Usable Sides | 2 |
| Bins Included (qty.) | 38 |
| Bin Type | Tip Out |
| Height | 52 in |
| Width | 23.63 in |
| Bin Color | White |
| Rack Material | Steel |
Quantum QFS248-76 W Double-Sided Floor Stand (52"H, White) Specs
| Brand | Quantum |
| Manufacturer’s Warranty | 12 months parts / 12 months labor |
| Ship Weight | 117.0 lbs |
| Number of Usable Sides | 2 |
| Bins Included (qty.) | 38 |
| Bin Type | Tip Out |
| Height | 52 in |
| Width | 23.63 in |
| Bin Color | White |
| Rack Material | Steel |
You must be logged in to post a review.






Reviews
There are no reviews yet.