Quantum AD54-2160S 4-Shelf SS Wire Rack (54″H, 21″D x 60″W, Adder)
$412.00
In Stock
Quantum AD54-2160S 4-Shelf SS Wire Rack is a sanitary expansion system. This 54in H Adder unit ensures rapid scaling.
- 21×60″ stainless steel wire adder unit; 4-tier storage.
- Ideal for clinical storage; prevents dust and rust.
- Industrial-grade, corrosion-resistant outdoor durability.
- Heavy-duty structural integrity for professional gear.
- Authorized Dealer; New condition with 1-year warranty.
In Stock
Description
The AD54-2,160S Additional Add-On Kits allow you to expand your Starter Kit by sharing a middle set of post.
What’s Included
- (1) WIRE SHELF ADD-ON KIT
| Item# | 4440695 |
| Brand | Quantum |
| Manufacturer’s Warranty | 1 year limited warranty |
| Ship Weight | 78.0 lbs |
| Height | 54 in |
| Width | 21 in |
| Depth | 60 in |
| Shelves (qty.) | 4 |
| Shelf Material | Stainless Steel |
| Shelf Capacity | 600 lb |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Total Capacity | 2,400 lb |
| Posts (qty.) | 4 |
| Mobile Unit | No |
| Product Weight | 88.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 60.0 x 21.0 x 54.0 in |
Quantum AD54-2160S 4-Shelf SS Wire Rack (54"H, 21"D x 60"W, Adder) Specs
| Brand | Quantum |
| Manufacturer’s Warranty | 1 year limited warranty |
| Ship Weight | 78.0 lbs |
| Height | 54 in |
| Width | 21 in |
| Depth | 60 in |
| Shelves (qty.) | 4 |
| Shelf Material | Stainless Steel |
| Shelf Capacity | 600 lb |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Total Capacity | 2,400 lb |
| Posts (qty.) | 4 |
| Mobile Unit | No |
| Product Weight | 88.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 60.0 x 21.0 x 54.0 in |
You must be logged in to post a review.












Reviews
There are no reviews yet.