Montezuma BKM722410CH 10-Drawer Tool Chest 72in x 24in
Montezuma BKM722410CH 10-Drawer Tool Chest is a heavy-duty industrial unit. This 72×24″ chest provides secure organization.
- 10-drawer configuration; 24-inch depth for long tools.
- Heavy-duty steel walls provide maximum structural strength.
- Features a deep top till for storing bulky power tools.
- Keyed locking system for professional-grade security.
- Authorized Dealer; New condition with 5-year warranty.
Description
The new Montezuma 72in. x 24in. 10-Drawer Tool Chest provides you with 33% more cubic space than a standard 18in. deep tool chest. The exclusive Heavy-Duty Raise and Release latching system keeps drawers tightly closed, while the tubular locks keep your valuables protected. Full-extension ball bearing drawer slides hold up to 150 lb., increasing capacity over comparable tool chests and providing a smooth pull action. Power and USB outlets in the till area make it quick and easy to charge your power tools and mobile devices.What’s Included
- (1) 10-drawer tool chest with drawer liners and keys
| Item# | 75985 |
| Brand | Montezuma |
| Manufacturer’s Warranty | 5 year limited warranty |
| Ship Weight | 324.08 lbs |
| Product Type | Top Chest |
| Tool Chest Series | 72 in. |
| Color | Black |
| Lockable | Yes |
| Cabinet Material | Steel |
| Drawers (qty.) | 10 |
| Shelves (qty.) | 0 |
| Trays (qty.) | 0 |
| Finish | Powder-coat |
| Width | 72.625 in |
| Height | 25 in |
| Capacity | 21,797 in³ |
| Weight Capacity | 1,500 lb |
| Handles (qty.) | 0 |
| Lock Type | Tubular |
| Wheels (qty.) | 0 |
| Compatible With | Item# 75986 |
| Product Weight | 271.2 lb |
Montezuma BKM722410CH 10-Drawer Tool Chest 72in x 24in Specs
| Brand | Montezuma |
| Manufacturer’s Warranty | 5 year limited warranty |
| Ship Weight | 324.08 lbs |
| Product Type | Top Chest |
| Tool Chest Series | 72 in. |
| Color | Black |
| Lockable | Yes |
| Cabinet Material | Steel |
| Drawers (qty.) | 10 |
| Shelves (qty.) | 0 |
| Trays (qty.) | 0 |
| Finish | Powder-coat |
| Width | 72.625 in |
| Height | 25 in |
| Capacity | 21,797 in³ |
| Weight Capacity | 1,500 lb |
| Handles (qty.) | 0 |
| Lock Type | Tubular |
| Wheels (qty.) | 0 |
| Compatible With | Item# 75986 |
| Product Weight | 271.2 lb |
You must be logged in to post a review.







Reviews
There are no reviews yet.