Hallowell USS3888-6 Stainless Steel Locker, Six Tier (78″H x 54″W, Silver, Starter)
$393.00
In Stock
Hallowell USS3888-6 Stainless Steel Locker is a 78in H six-tier starter unit. This 54in W Silver locker provides massive, rust-proof storage capacity for large-scale sanitary facilities.
- Extra-wide three-column starter offers eighteen secure compartments per unit.
- Type 304 stainless steel provides the highest level of corrosion protection.
- High-density layout maximizes user capacity in large locker room floorplans.
- Louvered doors ensure consistent ventilation for stored personal belongings.
- Authorized Dealer; New condition with 2-year warranty.
In Stock
Description
Hallowell Premium Wardrobe and Box Lockers are all purpose, louvered door lockers designed for the storage of all personal belongings.
What’s Included
- (1) Single Tier Premium Locker
| Item# | 4397981 |
| Brand | Hallowell |
| Manufacturer’s Warranty | 2 year limited warranty |
| Ship Weight | 237.0 lbs |
| Height | 78 in |
| Width | 54 in |
| Wall Mounted | No |
| Shelves (qty.) | 1 |
| Wheels | No |
| Doors (qty.) | 3 |
| Assembly Required | Yes |
| Lockable | Yes |
| Material | Steel |
| Adjustable Shelves | No |
| Product Weight | 237.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 24.0 x 54.0 x 78.0 in |
Hallowell USS3888-6 Stainless Steel Locker, Six Tier (78"H x 54"W, Silver, Starter) Specs
| Brand | Hallowell |
| Manufacturer’s Warranty | 2 year limited warranty |
| Ship Weight | 237.0 lbs |
| Height | 78 in |
| Width | 54 in |
| Wall Mounted | No |
| Shelves (qty.) | 1 |
| Wheels | No |
| Doors (qty.) | 3 |
| Assembly Required | Yes |
| Lockable | Yes |
| Material | Steel |
| Adjustable Shelves | No |
| Product Weight | 237.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 24.0 x 54.0 x 78.0 in |
You must be logged in to post a review.






Reviews
There are no reviews yet.