Hallowell UEL3228-3PT DigiTech Electronic Locker, Three Tier (78″H x 36″W x 22″D, Tan, Starter)
Hallowell UEL3228-3PT DigiTech Electronic Locker is a 78in H three-tier starter unit. This Tan 22in deep locker provides generous medium-capacity storage with digital security.
- Three-tier design accommodates larger backpacks and professional gear.
- Electronic DigiTech locks offer secure, streamlined keyless entry.
- Deep 22-inch footprint maximizes the storage volume per user tier.
- Starter configuration includes full side walls for independent stability.
- Authorized Dealer; New condition with 2-year warranty.
Description
Electronic digital locks allow for shared use by remaining unlocked until a random user locks the door by simply entering a 4-digit user PIN. Upon returning to the locker, the user re-enters their 4-digit user PIN to open the locker—the PIN is then scrambled and the locker is ready for the next user. The lock allows for a Manager’s master PIN as well as a Sub-Manager’s sub-master PIN. Locks can be re-programmed by the Manager for permanent use. User can change their PIN at any time when lock is in Permanent User Mode. Lock doubles as door handle. Doors and frame are constructed of heavy-gauge steel and include a continuous piano hinge to insure a worry-free door operation. Wardrobe lockers allow for larger personal storage while box lockers are perfect for storing of smaller personal items. Electronic digital lock is included. Order 3-wide units for best value and order 1-wide units where needed to complete your layout. Lockers are available to ship fully-assembled or knock-down. Color is Parchment.
What’s Included
- (1) DigiTech Electronic Locker
| Item# | 4398984 |
| Brand | Hallowell |
| Manufacturer’s Warranty | 2 year limited warranty |
| Ship Weight | 162.0 lbs |
| Height | 78 in |
| Width | 36 in |
| Wall Mounted | No |
| Shelves (qty.) | 0 |
| Wheels | No |
| Doors (qty.) | 9 |
| Assembly Required | Yes |
| Lockable | Yes |
| Material | Steel |
| Adjustable Shelves | No |
| Product Weight | 162.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 12.0 x 36.0 x 78.0 in |
Hallowell UEL3228-3PT DigiTech Electronic Locker, Three Tier (78"H x 36"W x 22"D, Tan, Starter) Specs
| Brand | Hallowell |
| Manufacturer’s Warranty | 2 year limited warranty |
| Ship Weight | 162.0 lbs |
| Height | 78 in |
| Width | 36 in |
| Wall Mounted | No |
| Shelves (qty.) | 0 |
| Wheels | No |
| Doors (qty.) | 9 |
| Assembly Required | Yes |
| Lockable | Yes |
| Material | Steel |
| Adjustable Shelves | No |
| Product Weight | 162.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 12.0 x 36.0 x 78.0 in |
You must be logged in to post a review.






Reviews
There are no reviews yet.