Hallowell U3288-3A-ME Premium Steel Locker, Triple Tier (78″H x 36″W, Black, Add-On)
Hallowell U3288-3A-ME Premium Steel Locker is a 78in H triple-tier add-on unit. This Black locker is the perfect choice for expanding high-end corporate or boutique gym locker rooms.
- 18×12″ user tiers; modular add-on configuration reduces the footprint and cost of long locker rows.
- Sleek Black powder-coated finish provides a premium look while resisting fingerprints and wear.
- Recessed handles with gravity-lift latches offer a modern, safe, and secure user experience.
- Durable steel frame ensures long-term reliability and resistance to daily industrial abuse.
- Authorized Dealer; New condition with 2-year warranty.
Description
Fully-Assembled, Fully-Loaded and ready to use right out of the box! Ready-Built II lockers ship complete slope tops, closed metal base and include a master-keyed controlled combination padlock for each locker door so lockers are ready to use the minute they arrive. Our multi-point gravity lift-type latching for wardrobe lockers assures a secure locker while box lockers offer a simple thru-the-door finger pull single-point latch. All doors are louvered for ventilation and include a continuous piano hinge to insure a worry-free door operation. Wardrobe doors include a stainless steel recessed handle allowing the included padlock to sit fully-recessed into the door for added safety while reducing vandalism and improving overall locker appearance. Wardrobe lockers allow for larger personal storage while box lockers are perfect for storing of smaller personal items. Order 3-wide units for best value and order 1-wide units where needed to complete your layout. Lockers ship fully-assembled. Choose from three great color choices: Parchment, Hallowell Gray or Marine Blue.
What’s Included
- (1) Locker
| Item# | 4436611 |
| Brand | Hallowell |
| Manufacturer’s Warranty | 2 year limited warranty |
| Ship Weight | 180.79 lbs |
| Height | 83 in |
| Width | 36 in |
| Wall Mounted | No |
| Shelves (qty.) | 1 |
| Wheels | No |
| Doors (qty.) | 3 |
| Assembly Required | No |
| Lockable | Yes |
| Material | Steel |
| Adjustable Shelves | No |
| Product Weight | 180.7900 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 15.0 x 36.0 x 83.0 in |
Additional information
| Brands | Hallowell |
|---|







Reviews
There are no reviews yet.