Hallowell AWA282-626MR PE / Gym Vented Locker, Six Tier (72″H x 12″W, Black, Starter)
$729.00
In Stock
Hallowell AWA282-626MR PE / Gym Vented Locker is a 72in H six-tier starter unit. This Black locker features maximum ventilation, perfect for high-activity athletic environments.
- Diamond-perforated doors provide maximum airflow to dry damp gym gear.
- Starter unit includes necessary side panels for standalone stability.
- Six-tier design provides secure individual storage for multiple athletes.
- Durable 16-gauge steel construction with MR Code lock compatibility.
- Authorized Dealer; New condition with 2-year warranty.
In Stock
Description
0
What’s Included
- (1) Locker
| Item# | 4401371 |
| Brand | Hallowell |
| Manufacturer’s Warranty | 1 year limited warranty |
| Ship Weight | 170.0 lbs |
| Height | 84 in |
| Width | 24 in |
| Wall Mounted | No |
| Shelves (qty.) | 1 |
| Wheels | No |
| Doors (qty.) | 1 |
| Assembly Required | No |
| Lockable | Yes |
| Material | Wood |
| Adjustable Shelves | No |
| Product Weight | 170.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 24.0 x 24.0 x 84.0 in |
Hallowell AWA282-626MR PE / Gym Vented Locker, Six Tier (72"H x 12"W, Black, Starter) Specs
| Brand | Hallowell |
| Manufacturer’s Warranty | 1 year limited warranty |
| Ship Weight | 170.0 lbs |
| Height | 84 in |
| Width | 24 in |
| Wall Mounted | No |
| Shelves (qty.) | 1 |
| Wheels | No |
| Doors (qty.) | 1 |
| Assembly Required | No |
| Lockable | Yes |
| Material | Wood |
| Adjustable Shelves | No |
| Product Weight | 170.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 24.0 x 24.0 x 84.0 in |
You must be logged in to post a review.






Reviews
There are no reviews yet.