Gol ST1335 4in Deep Well Pump (1260 GPH, 5 HP)
$841.00
In Stock
In Stock
Description
What’s Included
- (1) Pump (1) motor
| Item# | 4477674 |
| Brand | Gol Pumps |
| Manufacturer’s Warranty | 6 month limited warranty |
| Ship Weight | 67.0 lbs |
| Max. Flow | 1,260 GPH |
| Horsepower | 5 HP |
| Port Size | 1.25 in |
| Volts | 460 |
| Max. Head Pressure | 1,023 ft |
| Amps | 9.5 |
| Max. Working Temperature | 104 °F |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Max. PSI | 443 PSI |
| Phase | Three-phase |
| Product Weight | 62.1000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 57.0 x 3.9 x 3.9 in |
Gol ST1335 4in Deep Well Pump (1260 GPH, 5 HP) Specs
| Brand | Gol Pumps |
| Manufacturer’s Warranty | 6 month limited warranty |
| Ship Weight | 67.0 lbs |
| Max. Flow | 1,260 GPH |
| Horsepower | 5 HP |
| Port Size | 1.25 in |
| Volts | 460 |
| Max. Head Pressure | 1,023 ft |
| Amps | 9.5 |
| Max. Working Temperature | 104 °F |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Max. PSI | 443 PSI |
| Phase | Three-phase |
| Product Weight | 62.1000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 57.0 x 3.9 x 3.9 in |
You must be logged in to post a review.








Reviews
There are no reviews yet.