Gol ST0512 4in 2-Wire Deep Well Pump (450 GPH, 1/2 HP)
$411.00
In Stock
In Stock
Description
What’s Included
- (1) Pump (1) motor
| Item# | 4476532 |
| Brand | Gol Pumps |
| Manufacturer’s Warranty | 6 month limited warranty |
| Ship Weight | 27.0 lbs |
| Max. Flow | 450 GPH |
| Horsepower | 1/2 HP |
| Port Size | 1.25 in |
| Volts | 230 |
| Max. Head Pressure | 375 ft |
| Amps | 4.5 |
| Max. Working Temperature | 104 °F |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Max. PSI | 162 PSI |
| Phase | Single-phase |
| Product Weight | 24.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 27.8 x 3.9 x 3.9 in |
Gol ST0512 4in 2-Wire Deep Well Pump (450 GPH, 1/2 HP) Specs
| Brand | Gol Pumps |
| Manufacturer’s Warranty | 6 month limited warranty |
| Ship Weight | 27.0 lbs |
| Max. Flow | 450 GPH |
| Horsepower | 1/2 HP |
| Port Size | 1.25 in |
| Volts | 230 |
| Max. Head Pressure | 375 ft |
| Amps | 4.5 |
| Max. Working Temperature | 104 °F |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Max. PSI | 162 PSI |
| Phase | Single-phase |
| Product Weight | 24.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 27.8 x 3.9 x 3.9 in |
You must be logged in to post a review.







Reviews
There are no reviews yet.