Gol SP 4015 4in 3-Wire Deep Well Pump SS (3180 GPH, 5 HP)
$1,200.00
In Stock
In Stock
Description
What’s Included
- (1) Pump (1) motor (1) Control box
| Item# | 4481016 |
| Brand | Gol Pumps |
| Manufacturer’s Warranty | 6 month limited warranty |
| Ship Weight | 151.0 lbs |
| Max. Flow | 3,180 GPH |
| Horsepower | 5 HP |
| Port Size | 2 in |
| Volts | 230 |
| Max. Head Pressure | 410 ft |
| Amps | 24 |
| Max. Working Temperature | 104 °F |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Max. PSI | 178 PSI |
| Phase | Single-phase |
| Product Weight | 135.5800 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 28.0 x 8.0 x 4.0 in |
Gol SP 4015 4in 3-Wire Deep Well Pump SS (3180 GPH, 5 HP) Specs
| Brand | Gol Pumps |
| Manufacturer’s Warranty | 6 month limited warranty |
| Ship Weight | 151.0 lbs |
| Max. Flow | 3,180 GPH |
| Horsepower | 5 HP |
| Port Size | 2 in |
| Volts | 230 |
| Max. Head Pressure | 410 ft |
| Amps | 24 |
| Max. Working Temperature | 104 °F |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Max. PSI | 178 PSI |
| Phase | Single-phase |
| Product Weight | 135.5800 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 28.0 x 8.0 x 4.0 in |
You must be logged in to post a review.







Reviews
There are no reviews yet.