Gol Pumps SBN 10-8 KW55 Vertical Multi Stage Inline Pump SS316 (4080 GPH, 1.5in)
$1,334.00
In Stock
In Stock
Description
What’s Included
- (1) Pump
| Item# | 4378027 |
| Brand | Gol Pumps |
| Manufacturer’s Warranty | 1 year limited warranty |
| Ship Weight | 220.0 lbs |
| Max. Flow | 4,080 GPH |
| Port Size | 1.5 in |
| Volts | 220/460 |
| Max. Head Pressure | 384 ft |
| Vertical Lift | 17 ft |
| Solids Capacity | 0 in |
| Power Cord | 0 in |
| Inlet Diameter | 1.5 in |
| Max. Working Temperature | 122 °F |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Max. PSI | 170 PSI |
| Phase | 3 |
| Product Weight | 200.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 11.0 x 9.0 x 38.0 in |
Gol Pumps SBN 10-8 KW55 Vertical Multi Stage Inline Pump SS316 (4080 GPH, 1.5in) Specs
| Brand | Gol Pumps |
| Manufacturer’s Warranty | 1 year limited warranty |
| Ship Weight | 220.0 lbs |
| Max. Flow | 4,080 GPH |
| Port Size | 1.5 in |
| Volts | 220/460 |
| Max. Head Pressure | 384 ft |
| Vertical Lift | 17 ft |
| Solids Capacity | 0 in |
| Power Cord | 0 in |
| Inlet Diameter | 1.5 in |
| Max. Working Temperature | 122 °F |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Max. PSI | 170 PSI |
| Phase | 3 |
| Product Weight | 200.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 11.0 x 9.0 x 38.0 in |
You must be logged in to post a review.








Reviews
There are no reviews yet.