Gol GKS-132D High Flow Drainage Pump (4140 GPH, 1 HP)
$366.00
In Stock
In Stock
Description
Save Energy
What’s Included
- (1) Pump
| Item# | 4936236 |
| Brand | Gol Pumps |
| Manufacturer’s Warranty | 1 year limited warranty |
| Ship Weight | 56.0 lbs |
| Max. Flow | 4,140 GPH |
| Horsepower | 1 HP |
| Port Size | 2 in |
| Volts | 230 |
| Max. Head Pressure | 46 ft |
| Amps | 4 |
| Solids Capacity | 0.2 in |
| Power Cord | 396 in |
| Solar Powered | No |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Phase | Three-phase |
| Product Weight | 51.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 7.0 x 7.0 x 18.0 in |
Gol GKS-132D High Flow Drainage Pump (4140 GPH, 1 HP) Specs
| Brand | Gol Pumps |
| Manufacturer’s Warranty | 1 year limited warranty |
| Ship Weight | 56.0 lbs |
| Max. Flow | 4,140 GPH |
| Horsepower | 1 HP |
| Port Size | 2 in |
| Volts | 230 |
| Max. Head Pressure | 46 ft |
| Amps | 4 |
| Solids Capacity | 0.2 in |
| Power Cord | 396 in |
| Solar Powered | No |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Phase | Three-phase |
| Product Weight | 51.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 7.0 x 7.0 x 18.0 in |
You must be logged in to post a review.







Reviews
There are no reviews yet.