Edwards IW75-3P208 JAWS 75 Ton Ironworker – 3PH 208V
$12,184.00
In Stock
In Stock
Description
The Edwards JAWS 75-Ton Ironworker packs the punch you need along with a large capacity to accomplish bigger tasks. Features 4 available workstations including punch assembly, flat bar shear, angle shear, and coper notcher. ANSI B11.5-1988R(02) compliant. ETL/UL approved controls. Item too large for lift gate. Forklift required for on site unloading.
What’s Included
- (1) 75-ton Ironworker
Product Manual A Product Manual B
| Item# | 57810 |
| Brand | Edwards Ironworkers |
| Manufacturer’s Warranty | 1 year Limited Warranty |
| Ship Weight | 4100.0 lbs |
| Horsepower | 7.5 |
| Volts | 208 |
| Phase | 3 |
| Amps | 22 |
| Hydraulic Pump | 10 1/2 GPM, 2-stage |
| Valve Pressure | 3,500 PSI |
| Cylinder | 3 1/2 in. ram |
| Resevoir | 17 gal. |
| Throat Depth (in.) | 10 |
| Punching Pressure (Tons) | 75 |
| Flat Bar Shearing Capacity (in.) | 1/2 x 14, 3/4 x 10 |
| Square/Round Shear Capacity (in.) | 1 |
| Angle Shear Capacity (in.) | 5 x 5 x 1/2 |
| Coper Notcher Capacity (in.) | 1/2 |
| Dimensions L x W x H (in.) | 46 x 69 x 66 |
| Product Weight | 4,100 lb |
Edwards IW75-3P208 JAWS 75 Ton Ironworker Specs
| Brand | Edwards Ironworkers |
| Full Model Code | IW75-3P208 |
| Country of Origin | USA |
| Machine Rating | 75 Tons |
| Punch Throat Depth | 10 inches |
| Flat Bar Shear Capacity | 1/2 x 14, 3/4 x 10 inches |
| Angle Shear Capacity | 5 x 5 x 1/2 inches |
| Square/Round Shear Capacity | 1 inch |
| Coper Notcher Capacity | 1/2 inch |
| Hydraulic Pump Motor | 7.5 HP |
| Hydraulic Oil Capacity | 17 Gallons |
| Electrical Requirement | 208 Volts / 3 Phase / 22 Amps |
| Maximum Operating Pressure | 3,500 PSI |
| Product Weight | 4,100 lbs (1,859.73 kg) |
| Machine Dimensions | 46 x 69 x 66 in |
| Application | High-capacity 4-station ironworker for heavy-duty punching and shearing in industrial fabrication. |
You must be logged in to post a review.







Reviews
There are no reviews yet.