Edwards 55231512 55 Ton Ironworker – PowerLink Coper Notcher, 2 LEDs, 230V
Description
This 55-Ton Edwards Ironworker with PowerLink, Coper Notcher and 2 LEDs offers versatility and power that is perfect for any fabrication shop. The 230 Volt, 5 HP unit is loaded with standard features including a punch assembly with pedestal die table, a 14in. wide flat bar shear, an angle shear and a universal open tooling station designed for optional tooling accessories. The setup allows you to select the perfect tool for your needs. Item too large for lift gate. Forklift required for on site unloading.
What’s Included
- (1) Ironworker with PowerLink and coper notcher
- (2) LED lights
| Item# | 72771 |
| Brand | Edwards Ironworkers |
| Manufacturer’s Warranty | 24 months parts / 24 months labor |
| Ship Weight | 2480.0 lbs |
| Horsepower | 5 |
| Volts | 230 |
| Phase | 1 |
| Amps | 14 |
| Hydraulic Pump | 3.5 GPM – 1-stage |
| Valve Pressure | 2,500 PSI |
| Cylinder | 2.5in. Ram |
| Resevoir | 7 gallons |
| Throat Depth (in.) | 7.5 |
| Punching Pressure (Tons) | 55 |
| Flat Bar Shearing Capacity (in.) | 3/8 x 14 |
| Angle Shear Capacity (in.) | 3 x 3 x 3/8 |
| Coper Notcher Capacity (in.) | 2.5 x 4 x 5/16 |
| Dimensions L x W x H (in.) | 45 x 51 x 62 |
| Product Weight | 2,480 lb |
Edwards 55231512 55 Ton Ironworker Specs
| Brand | Edwards Ironworkers |
| Full Model Code | 55231512 |
| Country of Origin | USA |
| Machine Rating | 55 Tons |
| Punch Throat Depth | 7.5 inches |
| Flat Bar Shear Capacity | 3/8 x 14 inches |
| Angle Shear Capacity | 3 x 3 x 3/8 inches |
| Coper Notcher Capacity | 2.5 x 4 x 5/16 inches |
| Hydraulic Pump Motor | 5 HP |
| Electrical Requirement | 230 Volts / 1 Phase / 14 Amps |
| Maximum Operating Pressure | 2,500 PSI |
| Open Station Capacity | PowerLink Integrated System |
| Product Weight | 2,480 lbs (1,124.91 kg) |
| Machine Dimensions | 45 x 51 x 62 in |
| Application | Single-phase ironworker with PowerLink for operating portable hydraulic tools. |
You must be logged in to post a review.

















Reviews
There are no reviews yet.