Caldwell A360-1-20/10 2000 lb Floor Mount Jib Crane 10 ft Boom
$5,232.00
In Stock
Achieve high vertical clearance for 2,000 lb loads with the Caldwell A360-1-20/10 Floor Mount Jib Crane and its 10 ft boom. This unit is ideal for high-ceiling environments where overhead clearance is a concern, providing maximum mast height. The floor-mounted, 360-degree rotating design is an indispensable asset for maximizing safety and reach efficiency.
In Stock
Description
Friction free full circle Jib Crane. Designed for easy installation, minimal maintenance requirements and years of trouble free service.
What’s Included
- (1) Boom Assembly (1) Head Assembly (4) Angle (1) Bearing (12) Bolts (12) Nuts (12) Lock Washers (1) Touchup paint (1) Touchup paint (1) Assembly Drawing
| Item# | 4386916 |
| Brand | Caldwell |
| Manufacturer’s Warranty | 2 year limited warranty |
| Ship Weight | 2190.0 lbs |
| Mount Type | Floor |
| Capacity | 2,000 lb |
| Overall Boom Length | 120 in |
| Overall Height | 250 in |
| Degree of Rotation | 360 |
| Product Weight | 1990.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 120.0 x 36.0 x 250.0 in |
Additional information
| Brands | Caldwell |
|---|







Reviews
There are no reviews yet.