Caldwell 750F-250-10-14 Foundationless Jib Crane Kit, 250 lbs, 120 in Boom
The Caldwell 750F-250-10-14 Foundationless Jib Crane Kit, 250 lbs, 120 in Boom is your agile solution for 250 lb lifting over a 120-inch boom. Ideal for dedicated workstations, the foundationless design allows for rapid deployment without costly civil work. It is an indispensable tool for maximizing productivity and minimizing downtime during facility changes.
Description
Caldwell’s foundationless workstation jib cranes are designed to provide the same great benefits as our standard freestanding jib cranes with the added benefits of an allowable ‘foundationless’ mount coupled with the ease of use found in enclosed track workstation cranes. These cranes are ideal for processes that involve assembly, welding, maintenance or to hand off material to adjacent work areas. A load trolley is included as standard.
What’s Included
- (1) Base & Upright Assembly (1) Span (6) Anchor Bolts (2) Tubes of Epoxy (1) Epoxy Dispenser
| Item# | 4749300 |
| Brand | Caldwell |
| Manufacturer’s Warranty | 2 year limited warranty |
| Ship Weight | 735.0 lbs |
| Mount Type | Floor |
| Capacity | 250 lb |
| Overall Boom Length | 120 in |
| Overall Height | 168 in |
| Degree of Rotation | 360 |
| Usable Boom Length | 120 in |
| Mounting Base Width | 18 in |
| Product Weight | 585.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 120.0 x 18.0 x 168.0 in |
Additional information
| Brands | Caldwell |
|---|








Reviews
There are no reviews yet.