Caldwell 20-1/2-3 Low Headroom Lifting Beam 1000 lbs Capacity, 36 in Spread
$344.00
In Stock
Maximize lift height for concentrated 1000 lb loads in the most constrained vertical areas with the Caldwell 20-1/2-3 Low Headroom Lifting Beam 1000 lbs Capacity, 36 in Spread. Utilizing a minimal 36-inch spread, this beam is crucial for safely moving specific components, ensuring every inch of vertical clearance is efficiently used.
In Stock
Description
Low Headroom Multiple Spread Lifting Beam.
What’s Included
- (1) Beam (2) Hooks
| Item# | 4483273 |
| Brand | Caldwell |
| Manufacturer’s Warranty | 2 year limited warranty |
| Ship Weight | 40.0 lbs |
| Capacity | 1,000 lb |
| Headroom | 12.75 in |
| Overall Length | 36 in |
| Material | Steel |
| Adjustable | No |
| Upper Bail Length | 5 in |
| Upper Bail Width | 3 in |
| Product Weight | 40.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 36.0 x 4.0 x 13.0 in |
Caldwell 20-1/2-3 Low Headroom Lifting Beam 1000 lbs Capacity, 36 in Spread Specs
| Brand | Caldwell |
| Manufacturer’s Warranty | 2 year limited warranty |
| Ship Weight | 40.0 lbs |
| Capacity | 1,000 lb |
| Headroom | 12.75 in |
| Overall Length | 36 in |
| Material | Steel |
| Adjustable | No |
| Upper Bail Length | 5 in |
| Upper Bail Width | 3 in |
| Product Weight | 40.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 36.0 x 4.0 x 13.0 in |
You must be logged in to post a review.






Reviews
There are no reviews yet.