Caldwell A360-2-18/12 4000 lb Freestanding Jib Crane 12 ft Boom
$7,897.00
In Stock
The Caldwell A360-2-18/12 Freestanding Jib Crane supports 4,000 lb loads with an 18 ft mast height and a 12 ft boom. This configuration is crucial for focused work areas in facilities with high overhead space. The permanent, 360-degree rotating fixture is an indispensable tool for maximizing safety and precision in component staging.
In Stock
Description
Friction free full circle Jib Crane. Designed for easy installation, minimal maintenance requirements and years of trouble free service.
What’s Included
- (1) Boom Assembly (1) Head Assembly (4) Angle (1) Bearing (12) Bolts (12) Nuts (12) Lock Washers (1) Touchup paint (1) Touchup paint (1) Assembly Drawing
| Item# | 4388081 |
| Brand | Caldwell |
| Manufacturer’s Warranty | 2 year limited warranty |
| Ship Weight | 3290.0 lbs |
| Mount Type | Floor |
| Capacity | 4,000 lb |
| Overall Boom Length | 144 in |
| Overall Height | 232 in |
| Degree of Rotation | 360 |
| Product Weight | 3090.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 144.0 x 48.0 x 232.0 in |
Caldwell A360-2-18/12 4000 lb Freestanding Jib Crane 12 ft Boom Specs
| Brand | Caldwell |
| Manufacturer’s Warranty | 2 year limited warranty |
| Ship Weight | 3290.0 lbs |
| Mount Type | Floor |
| Capacity | 4,000 lb |
| Overall Boom Length | 144 in |
| Overall Height | 232 in |
| Degree of Rotation | 360 |
| Product Weight | 3090.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 144.0 x 48.0 x 232.0 in |
You must be logged in to post a review.






Reviews
There are no reviews yet.