Caldwell A360-5-18/10 10,000 lb Heavy Duty Jib Crane 10 ft
The Caldwell A360-5-18/10 Heavy Duty Jib Crane offers 10,000 lb capacity over a focused 10 ft boom and an 18 ft mast. This high-mast, high-capacity unit is ideal for heavy lifting in compact work cells with tall ceilings. The floor-mounted, 360-degree rotating design is an indispensable asset for maximizing safety, precision, and efficiency, ensuring heavy components are handled reliably with ample overhead clearance.
Description
Friction free full circle Jib Crane. Designed for easy installation, minimal maintenance requirements and years of trouble free service.
What’s Included
- (1) Boom Assembly (1) Head Assembly (4) Angle (1) Bearing (12) Bolts (12) Nuts (12) Lock Washers (1) Touchup paint (1) Touchup paint (1) Assembly Drawing
| Item# | 4388381 |
| Brand | Caldwell |
| Manufacturer’s Warranty | 2 year limited warranty |
| Ship Weight | 4475.0 lbs |
| Mount Type | Floor |
| Capacity | 10,000 lb |
| Overall Boom Length | 120 in |
| Overall Height | 234 in |
| Degree of Rotation | 360 |
| Product Weight | 4275.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 120.0 x 54.0 x 234.0 in |
Additional information
| Brands | Caldwell |
|---|













Reviews
There are no reviews yet.