Versa-Matic E1AA6X669C 1in Double Diaphragm Pump 45 GPM Aluminum/Santoprene ATEX
The Versa-Matic E1AA6X669C 1in Double Diaphragm Pump is a high-flow industrial unit designed for rapid and reliable fluid transfer in hazardous areas, boasting a high capacity of 45 GPM (Gallons Per Minute). This Double Diaphragm Pump features a corrosion-resistant Aluminum housing and durable Santoprene diaphragms, making it suitable for various chemicals. Importantly, the unit is ATEX certified for safe use in explosive atmospheres. The Versa-Matic E1AA6X669C 1in Double Diaphragm Pump is an essential tool for high-volume, safety-critical fluid handling.
Description
This air-operated Versa-Matic Double Diaphragm Pump with 1in. inlet and outlet ports and 45 GPM flow rate features a reliable air distribution system and all-bolted construction. The self-priming pump can run dry without damage and is capable of deadheading against a closed discharge, eliminating the need for bypass or pressure relief valves. A seal-less design and corrosion-resistant materials make the pump ideal for the handling of solids and for high-suction lift applications such as transferring mild chemicals. Includes ground capability to eliminate static discharge.
What’s Included
- (1) Diaphragm pump
| Item# | 110258 |
| Brand | VersaMatic |
| Ship Weight | 22.0 lbs |
| Flow | 45 GPM |
| Inlet Port | 1 in |
| Outlet Port | 1 in |
| Diaphragm Material | Santoprene |
| Average Air Consumption | 35 GPM |
| Operating PSI | 80 |
| Max. PSI | 125 |
| Air Inlet Size NPT | 0.375 in |
| Max. Fluid Temp. | 200°F |
| Pump Housing Material | Aluminum |
| Max. Suspended Solids | 0.125 in |
| Product Weight | 22 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 9.33 x 10.72 x 14.54 |







Reviews
There are no reviews yet.