Sullair MCH-4 – Chipping Air Hammer w/ Oval Collar (1800 BPM)
High Impact Velocity: 1800 Blows Per Minute
Oval Collar Design: Ensures secure tool retention
Four Bolt Backhead: Maximizes structural tool life
Pneumatic Power Source: Requires external air supply
Demolition Utility Focus: Ideal for masonry removal
The Sullair MCH-4 Chipping Hammer is designed for rugged dependability in horizontal and overhead demolition and detail work, also perfect for industrial facilities and foundries. Designed for minimal air consumption with no additional lubrication requirements, the MCH-4 has virtually eliminated most high-wear parts from its design. The sleek 4-bolt backhead and ‘D’ handle design reduce handle breakage and allow for a comfortable, sure grip, even with a gloved hand.
What’s Included
- (1) MCH-4 chipping hammer
| Item# | 73140 |
| Brand | Sullair |
| Manufacturer’s Warranty | 2 year commercial limited |
| Ship Weight | 18.0 lbs |
| Product Type | Air hammer |
| Max. Blows Per Minute | 1,800 |
| Air Consumption (CFM) | 30 |
| Stroke Length | 4 1/4 |
| CFM at Load | 30 |
| Bore Diameter | 1 1/8 |
| Shank Diameter (in.) | 0.680 round |
| Air Inlet Size (in. NPT) | 3/8, 7/8-24 |
| Min. Hose Size (in.) | 3/4 |
| Chisels Included | No |
| Case Included | No |
| Tool Weight | 18 |
| Tool Length (in.) | 16 1/2 |
| Dimensions L x W x H (in.) | 16.5 x 6 x 4 in |
| Product Weight | 18 lb |








Reviews
There are no reviews yet.