Ranger 3DP4100R Target 3DPro Wheel Alignment System
The Ranger 3DP4100R Target 3DPro Wheel Alignment System is a state-of-the-art diagnostic system that uses advanced 3D imaging technology to perform ultra-precise and rapid vehicle alignments. This system utilizes lightweight targets, high-resolution cameras, and comprehensive software to provide instantaneous, accurate measurements of caster, camber, and toe angles. Designed for maximum efficiency, it minimizes compensation time and maximizes shop throughput for all passenger cars and light trucks. For the highest level of alignment accuracy and speed, the Ranger 3DP4100R Target 3DPro Wheel Alignment System is the premier choice.
Description
The Ranger Target 3DPro Wheel Alignment System is one of the fastest and most accurate wheel alignment systems in the industry, thanks to advanced imaging technology. A graphic display is used along with high-definition cameras to provide visual and directional assistance. Item too large for lift gate. Requires forklift on site for unloading. This item is delivered by flatbed truck Monday–Friday with 24 hours advance notice. A forklift is required to offload the lift from a dock-height flatbed trailer.
What’s Included
- (1) Wheel alignment system
| Item# | 98664 |
| Brand | Ranger Products |
| Manufacturer’s Warranty | 12 months parts / 12 months labor |
| Ship Weight | 466.0 lbs |
| Product Type | Wheel alignment system |
| LCD Display | Yes |
| Dimensions L x W x H (in.) | 113 x 24 x 24 in |
| Product Weight | 466 lb |







Reviews
There are no reviews yet.