Hallowell WSBN442-1C-RR Welded Sport Locker with Bench Red
Hallowell WSBN442-1C-RR Welded Sport Locker with Bench is a premium athletic unit. This Red unit ensures integrated seating.
- Single column design featuring a fixed bench and foot locker base.
- High-airflow mesh allows uniforms and equipment to dry rapidly.
- Tamper-resistant 3-point latching system for personal security.
- Fully welded frame eliminates the need for site assembly.
- Authorized Dealer; New condition with 2-year warranty.
Description
The perfect gear locker! Our Welded Open-Front Sport Lockers are perfect for high school and collegiate sports organizations as well as for open gear storage in factory, military and law enforcement facilities. Lockers are fabricated of heavy gauge steel. Choose from four options and two colors to meet your specific needs: upper shelf only, upper shelf with security box, upper shelf with foot locker or upper shelf with security box and foot locker. All are available in Grand Slam Blue and Relay Red. All rookie lockers include 2 single hooks and a coat rod. Locks are not included. Sides are diamond perforated for added airflow. 1-wide units.
What’s Included
- (1) Locker
| Item# | 4409250 |
| Brand | Hallowell |
| Manufacturer’s Warranty | 2 year limited warranty |
| Ship Weight | 148.0 lbs |
| Height | 74.75 in |
| Width | 24 in |
| Wall Mounted | No |
| Shelves (qty.) | 1 |
| Wheels | No |
| Doors (qty.) | 1 |
| Assembly Required | No |
| Lockable | Yes |
| Material | Steel |
| Adjustable Shelves | No |
| Product Weight | 148.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 24.0 x 24.0 x 74.75 in |
Additional information
| Configuration Type | |
|---|---|
| Environment Suitability | |
| Material Finishing | |
| Number of Shelves | |
| Weight Capacity | Bench |







Reviews
There are no reviews yet.