Hallowell WSBF442-1C-GS Welded Sport Locker Blue Full Door
Hallowell WSBF442-1C-GS Welded Sport Locker is a heavy-duty athletic unit. This Blue unit features a full door.
- Full-door sport locker optimized for secure uniform organization.
- 14-gauge steel body with reinforced frames for high-traffic use.
- Standard padlocking handle with 3-point gravity lift-type latching.
- Corrosion-resistant powder coating for durability in humid areas.
- Authorized Dealer; New condition with 2-year warranty.
Description
The perfect gear locker! Our Welded Open-Front Sport Lockers are perfect for high school and collegiate sports organizations as well as for open gear storage in factory, military and law enforcement facilities. Lockers are fabricated of heavy gauge steel. Choose from four options and two colors to meet your specific needs: upper shelf only, upper shelf with security box, upper shelf with foot locker or upper shelf with security box and foot locker. All are available in Grand Slam Blue and Relay Red. All rookie lockers include 2 single hooks and a coat rod. Locks are not included. Sides are diamond perforated for added airflow. 1-wide units.
What’s Included
- (1) Locker
| Item# | 4409057 |
| Brand | Hallowell |
| Manufacturer’s Warranty | 2 year limited warranty |
| Ship Weight | 174.0 lbs |
| Height | 74.75 in |
| Width | 24 in |
| Wall Mounted | No |
| Shelves (qty.) | 1 |
| Wheels | No |
| Doors (qty.) | 1 |
| Assembly Required | No |
| Lockable | Yes |
| Material | Steel |
| Adjustable Shelves | No |
| Product Weight | 174.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 24.0 x 24.0 x 74.75 in |
Additional information
| Configuration Type | |
|---|---|
| Environment Suitability | |
| Material Finishing | |
| Number of Shelves | |
| Weight Capacity | Full Door |







Reviews
There are no reviews yet.