No products in the cart.
Hallowell U1788-16A-PT 16-Person Locker 78in H Tan
In Stock
$442.00
In Stock
Hallowell U1788-16A-PT 16-Person Locker is a high-capacity storage system. This 78in H unit ensures space efficiency.
- 16-person multi-tier design in a space-saving Tan finish.
- Durable cold-rolled steel construction with ventilated doors.
- Includes center coat rod for hanging apparel and gear.
- Ideal for staff rooms, schools, and industrial facilities.
- Authorized Dealer; New condition with 2-year warranty.
Description
Hallowell Premium Wardrobe and Box Lockers are all purpose, louvered door lockers designed for the storage of all personal belongings.
What’s Included
- (1) 16-person Locker
| Item# | 4410947 |
| Brand | Hallowell |
| Manufacturer’s Warranty | 2 year limited warranty |
| Ship Weight | 228.0 lbs |
| Height | 78 in |
| Width | 72 in |
| Wall Mounted | No |
| Shelves (qty.) | 0 |
| Wheels | No |
| Doors (qty.) | 16 |
| Assembly Required | No |
| Lockable | Yes |
| Material | Steel |
| Adjustable Shelves | No |
| Product Weight | 228.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 18.0 x 72.0 x 78.0 in |
Additional information
| Configuration Type | |
|---|---|
| Environment Suitability | |
| Material Finishing | |
| Number of Shelves | |
| Weight Capacity | 4-Drawer |







Reviews
There are no reviews yet.